10 porad do małego mieszkania

Każdy marzy o przestrzennych pomieszczeniach w swoim domu, jednak większość zmaga się z ich niedostatkiem. Statystyki wskazują, że większość Polaków nie posiada ogromnych mieszkań, dlatego tak ważne jest, żeby dobrze je zagospodarować. Zarówno przy urządzaniu pierwszego mieszkania jak i planowanym remoncie warto przemyśleć kilka kwestii zanim zaczniemy zakupy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność, ale optyczne powiększenie pokoi ma również ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Wnętrze małego mieszkania.

10 ważnych wskazówek, które warto zastosować w małych mieszkaniach, aby zyskać przestrzeń i jej wrażenie.

1. STWÓRZ LUSTRZANY OBRAZ

Umieść duże, pojedyncze lustro w pokoju tak, aby odbijało jego centralny punkt. Ten zabieg „otwiera” pokój i powiększa go o obraz odbijanej przestrzeni. Refleksy światła, zarówno naturalnego jak i sztucznego, sprawiają, że pokój jest dużo jaśniejszy i sprawia wrażenie duże większego niż jest w rzeczywistości.

2. WPUŚĆ DO POKOJU ŚWIATŁO.

Wybierz proste, lekkie zasłony lub zupełnie z nich zrezygnuj. Im więcej odsłoniętych okien tym więcej światła, które wypełni ciemne zakamarki pokoju, zabierające nam cenną przestrzeń. Widok na zewnątrz optycznie przedłuża nam powierzchnię naszych wnętrz.

3.POSTAW MEBLE NA NOGI.

Stwórz przestrzeń pomiędzy meblem a podłogą. Zrezygnujmy z ciężkich, obszernych kanap, narożników i foteli przykrytymi kapami po ziemię. Warto wybrać tapczan, komodę, regał na nogach. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło swobodnie przepływa pod meblami, tworząc wrażenie większej przestrzeni wokół nich.

4.NIE POZWÓL BY ZAPANOWAŁ BAŁAGAN.

Wiele rozproszonych przedmiotów skupia na sobie uwagę, sprawiając, że pokój może wydawać się o wiele mniejszy! Ta rada może niekoniecznie wpłynie na zmianę Twoich przyzwyczajeń, ale warto o niej pamiętać wybierając funkcjonalne meble. Pakowne szafy z wieloma półkami oraz jak najmniej przeszklonych witryn może bałagan zminimalizować.

5.WIĘKSZE MEBLE POSTAW POD ŚCIANĄ.

Nigdy nie pozwól by blokowały przejście. Ustawiając meble w rogach pokoju, pozostawiasz jego centralną część otwartą. To pozwala na swobodniejsze poruszanie się po pomieszczeniu i nadaje mu wrażenie większej przestrzenności.

6.NIECH TWÓJ REGAŁ NA KSIĄŻKI BĘDZIE NAPRAWDĘ WYSOKI.

Najlepiej żeby sięgał po sam sufit, optycznie podwyższając pomieszczenie. Niskie regały, które przecinają ścianę, skracają jej proporcje. Poza tym taka wyeksponowana biblioteczka wygląda przepięknie i imponująco.

7.DROBNYM WZOROM I WIELU KOLOROM POWIEDZ NIE.

Za dużo krateczek i kropeczek sprawia, że mały pokój wydaje się zagracony. Wybierając dywan, tapetę, kapę postaw na jednolite kolory. Jeśli zależy Ci na wzorach to wybierz jak największe. Dzięki takim rozwiązaniom wprowadzisz harmonię i unikniesz chaosu.

8.ROZJAŚNIJ WSZYSTKO CO MOŻESZ.

Wybierz jasne, stonowane kolory ścian, podłóg oraz mebli. Pamiętaj, że ciemne kolory pochłaniają światło a jasne je odbijają. Chcąc nadać przestrzeni charakteru, zaakcentuj ją dodatkami o ciemniejszej, wyrazistej barwie.

9.DOSTOSUJ WIELKOŚĆ MEBLI DO WIELKOŚCI POKOJU.

Im mniejsze pomieszczenie tym mniejsze powinni być w nim meble. Warto tutaj pomyśleć o takich rozwiązaniach, jak na przykład ława rozkładana, której rozmiar możesz dostosować do potrzeb sytuacji.

10.WYBIERZ MEBLE WIELOZADANIOWE.

Wielofunkcyjność użytkowa upraszcza przestrzeń i zaoszczędza wiele miejsca. Ukryte schowki też są tutaj idealnym rozwiązaniem. Łóżko w sypialni z dużymi szufladami na pościel oddaje nam miejsce skrzyni, w której musielibyśmy ją przechowywać.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter