Czas na sen

Funkcjonalne meble pozwolą nam cieszyć się każdą chwilą. Niełatwo jest być bohaterem dnia codziennego, ale gdy w salonie gości sofa w stylu smart sukces w tej dziedzinie jest już tylko kwestią czasu. Wizyta rodziny, zmęczenie po pracy, czy zwyczajna ochota na zmianę miejsca spania, to okoliczności, które powodują, że w salonie nie może zabraknąć sofy z funkcją spania. Wygodna sofa może być idealnym zamiennikiem klasycznego łóżka zarówno w sytuacjach awaryjnych, jak i na co dzień.

Kobieta z poduszką

Sofy z funkcją spania – relaks idealny

Niektóre modele sof są szczególnie leniuchoprzyjazne, co powoduje, że trudno jest się od nich oderwać. Do takich niewątpliwie należą sofy i fotele z funkcją relaksu. Stosunkowo płaskie ułożenie oparcia pozwoli w wygodnej pozycji półleżącej wylegiwać się podczas wieczornego seansu filmowego. Takie udogodnienie z pewnością pomoże nabrać sił, ale oczywiście nie zastąpi snu.

Do tego potrzebna jest sofa z funkcją spania. Sprzedawcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują modele sof wyposażone w różne systemy rozkładania. Warto bliżej przyjrzeć się mechanizmom rozkładania sof, aby wybrać model idealny dla siebie.

Sofa z rozkładaniem typu "Sedak"

Sedak (belgika)

System rozkładania sof typu sedak konstrukcją nawiązuje do tradycyjnego łóżka polowego. Mechanizm zastosowany w tego rodzaju sofach nie jest skomplikowany; część rozkładana zawiera materac piankowy umieszczony na metalowym stelażu. Całość jest dość stabilna i łatwa w użytku, a jednolity materac zapewnia wygodę podczas snu. Aby sofa mogła spełnić się w roli łóżka należy zdjąć z niej wierzchnie poduszki, chwycić za metalowy stelaż, a następnie położyć dwie rozkładane części kolejno po sobie na podłodze, tak, aby cała konstrukcja oparta na metalowych podporach była stabilna. Minusem sof belgijek jest to, że ze względu na niewielkie rozmiary najczęściej nie ma w nich miejsca na przechowywanie pościeli, czyli tak zwanego schowka.

Delfin

Obszerne sofy narożnikowe bardzo dobrze sprawdzą się w charakterze łóżka. Umieszczony w nich mechanizm delfin jest obecnie najpopularniejszym oraz najbardziej cenionym systemem rozkładania sof. Pomimo tego, że narożniki wyglądają na dość masywne meble, to ich konstrukcja wzbogacona o system wspomagania pozwala na samodzielne rozłożenie sofy bez większego wysiłku. W celu rozłożenia na początek należy wysunąć wózek spod siedziska, następnie podnosić górną jego część, do momentu zrównania elementu wózka z powierzchnią sofy. Rozłożony narożnik spokojnie pomieści jedną osobę, często również i dwie; jest zatem duży, a przy tym wygodny. Dodatkowo na przeciwległym boku narożnika najczęściej znajdziemy pojemny schowek. Umieszczanie w nim pościeli jest bardzo przyjemną czynnością, ponieważ siedzisko po podniesieniu utrzymuje się w górze, a my bez niczyjej pomocy możemy schować pościel do komory.

Sofa z rozkładaniem typu "Delfin"

Wózek

Rozkładane sofy z systemem wózka są bardzo praktyczne. Najczęściej powierzchnia przeznaczona do spania jest duża – biorąc pod uwagę rozmiar sofy przed rozłożeniem – nawet bardzo duża. Aby sofa zamieniła się w łóżko wystarczy przeciągnąć dolną część sofy, czyli tak zwany wózek do siebie, a następnie rozłożyć materac, umieszczając jego górną część w przestrzeni powstałej na skutek wysunięcia. Niektóre modele sof z mechanizmem wózkowym dysponują komorą-schowkiem która najczęściej nie jest zbyt duża, ale pomieści np. dwie duże poduszki.

Rozkładanie typu "Wózek" w sofie.

DL

Kolejny systemem rozkładania sof ‘’DL” w pewnym sensie nawiązuje do mechanizmu zastosowanego w wózku. Część przednia, czyli siedzisko rozkłada się poprzez wysunięcie, natomiast tył należy zwyczajnie popchnąć tak, aby dwuczęściowa powierzchnia była równomierna. Po całkowitym rozłożeniu uzyskujemy wygodne miejsce do spania, a pościel znajduje swoje miejsce w pakownym schowku ukrytym pod siedziskiem. Miejsca przeznaczonego do spania w systemie rozkładania ‘’DL” wystarczy dla dwóch osób. Ten model po rozłożeniu wizualnie wygląda bardzo dobrze, wynika to z faktu, iż materiał obiciowy jest jednakowy na całej długości sofy.

Rozkładanie "DL" w sofie

Klik-klak

Sofy wersalki z systemem „klik-klak” jeszcze do niedawna można było spotkać w niemalże każdym domu. Współcześnie kupuje się je znacznie rzadziej. Jednak wnętrza z minimalistyczną aranżacją bardzo dobrze komponują się z prostymi meblami, a do takich niewątpliwie należy ten model sofy w jednolitym kolorze. System rozkładania klik-klak jest banalnie prosty w obsłudze. Wystarczy unieść dolną część sofy do pozycji pionowej, a następnie delikatnie popchnąć ją w kierunku oparcia, aby usłyszeć charakterystyczne ‘’klik-klak”, na koniec należy wrócić z siedziskiem do pozycji wyjściowej, i gotowe! Prawda, że szybko? Pomimo prostej niewielkiej formy sofa posiada schowek na pościel, który znajduję się pod siedziskiem.

Sofa rozkładana "klik-klak"

Dobra sofa musi nadążać za tempem życia jej właściciela. Oprócz wygody ważna jest również powierzchnia przeznaczona do spania i jej równomierność, schowek oraz sama konstrukcja. System rozkładnia sofy ma bezpośredni wpływ na wszystkie wyżej wymienione aspekty, zatem kupując sofę należy zwracać uwagę na jej mechanizm rozkładania, aby mieć pewność, że to właśnie ta sofa zaspokoi wszystkie Nasze oczekiwania.

Nasze meble z funkcją relaksu znajdziecie w zakładce – SOFY Z FUNKCJĄ SPANIA

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter