Jak dobrać kolory w mieszkaniu? Łączenie kolorów w aranżacji wnętrz.

Na kompozycję danej przestrzeni ma wpływ wiele mniejszych i większych czynników. Do mniejszych zaliczamy na przykład akcesoria i dodatki, które zawsze można zmienić lub przestawić, do większych natomiast wpisują się rzeczy, które rzucają się w oczy najbardziej, czyli na przykład kolor ścian oraz mebli. Jak odpowiednio łączyć kolory w aranżacji przestrzeni mieszkalnych? W dzisiejszym artykule podamy kilka zasad, które z pewnością przydadzą się podczas planowania wyglądu pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

paleta barw

Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Przypadkowo połączone ze sobą kolory mogą źle wpływać nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na to jak czujemy się w nim przebywając. Niestety błędy aranżacyjne zdarzają się dość często, a ich naprawa nie jest ani prosta, ani tania, ponieważ wymaga przemalowywania pokoju lub zmiany umeblowania. Czy zatem kierować się by nie popełnić tak zwanej aranżacyjnej gafy? Po pierwsze – w trakcie wyboru kolorów nie poddawaj się emocjom chwili. Wybór kolorystyki powinien być przemyślany. Jeśli w sklepie z farbami znajdziesz kolory, które cię interesują, wcześniej sprawdź jak będą wyglądały w danym pomieszczeniu i czy ze sobą współgrają. Pamiętaj, że barwy ciemne zmniejszą optycznie każde pomieszczenie, natomiast jasne sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się większa. Zestawianie barw zawsze powinno obywać się za pomocą koła barw, czyli narzędzia pomagającego dobrze mieszać kolory. Dzięki zastosowaniu się do jego zasad zestawienie nawet kontrastowych barw będzie wyglądało dobrze – pamiętajmy jednak by zachować umiar w ilości kolorów by nie wywołać kompletnego chaosu.   

Jakie kolory do małego pokoju?

Postrzeganie barwy zależy od ilości pochłanianego i odbijanego przez nią światła, dlatego aranżując wystrój małego pokoju powinniśmy jak ognia unikać ciemnych barw oraz mebli z chropowatą fakturą, które pochłaniają dużo światła. W niewielkiej przestrzeni światła i tak jest stosunkowo niewiele, dlatego powinniśmy stawiać na barwy odbijające go jak najwięcej. Jasne beże, oraz białe wykończenia sprawią, że w nawet małej przestrzeni będzie czuć sporo oddechu. Wybierając meble do małego pokoju, należy pamiętać, by nie zabierały one zbyt wiele cennej przestrzeni. Świetnie w roli kanapy oraz łóżka sprawdzi się tutaj mały narożnik, którego model i barwę łatwo dobrać do charakteru i kolorystyki wnętrza. 

Nowoczesne meble do salonu

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, kolory mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni. Posługując się barwami ciemnymi i jasnymi jesteśmy w stanie optycznie powiększać i pomniejszać dane pomieszczenie. Aby zachować równowagę do całości aranżacji należy także dobrać dobre meble. W jasnych przestrzeniach świetnie prezentują się dodatki w spokojnych, stonowanych barwach z naturalnymi na przykład drewnianymi elementami. Ciemne kolory dobrze jest natomiast rozświetlić może w tym pomóc na przykład sofa w jaskrawym kolorze oraz dodatki w podobnej do mebla tonacji. 

Więcej o ciekawych aranżacjach przeczytasz tutaj:

Jak urządzić salon w stylu włoskim?

Jakie meble do małego salonu? Wygodna kanapa do małego salonu

Styl nowoczesny i klasyczny – dwie twarze stylu włoskiego

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter