Salonowy przepych

Czyli o sposobach na funkcjonalny salon

Mały czy duży – nie ma znaczenia. Salon to centrum dowodzenia domem, miejsce spotkań, świętowania, kłótni, smacznych obiadów, cichych dni, radosnych wyznań, miejsce walk i zabaw. Jak sprawić, aby żyjąc naszym zżyciem, salon w dalszym ciągu był funkcjonalny i dobrze zaprojektowany?

Gazeta i kawa na drewnianym stoliku.

Salon z funkcją pokoju rodziców

Taka wersja salonu jest bardzo często spotykana w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Poza rodzicami i dwójka dzieci, w salonie mieści się też kot i pies, a niejednokrotnie również i aneks kuchenny. W takim przypadku niezwykle istotne jest wydzielanie stref. Najprostszy sposób to ustawienie stołu lub blatu barowego, który oddzieli strefę kuchenną od salonu. Inna opcja to odpowiednie ustawienie sofy w taki sposób, aby stała tyłem do aneksu wyznaczając jednocześnie drogę komunikacji. Można zastosować również ażurowe półki, które nie tylko ułatwia organizację przedmiotów, ale również stworzą wrażenie oddzielenia dwóch pomieszczeń. Jeśli natomiast salon nie jest połączony z aneksem, a służy nam jako pokój codzienny, możemy wydzielić intymną strefę przez panele materiałowe, zasłony lub popularne makarony, które na czas snu możemy przysunąć. Dzięki tym prostym zabiegom z jednego pomieszczenia w prosty sposób uzyskujemy dwa funkcjonalne.

Salon z funkcją sali kinowej

Jeśli lubimy spędzać czas przed telewizorem i często urządzamy wspólne oglądanie filmów i meczy, wówczas podstawą dobrze zaprojektowanego salonu jest duża, wielofunkcyjna sofa. Bezsprzecznie sofa w takim salonie powinna posiadać szezlong lub być jednocześnie narożnikiem. Regulowane zagłówki i podłokietniki to opcje wyposażenia, bez których ciężko jest mówić o funkcjonalnej sofie. Dobrze aby mebel był również wyposażony w funkcję spania – to zawsze większa powierzchnia aby wyciągnąć nogi i komfortowo obejrzeć film. W salonie kinowym nie może również zabraknąć poduszek, koców oraz dodatkowych foteli.

Salon z funkcją ‘przyjęciową’

W tego typu salonie, poza tym, co oczywiste – czyli wygodną sofą o dużej powierzchni, powinien znaleźć się wielofunkcyjny stół. W większości mieszkań nie ma miejsca na duży stół, dlatego świetnym rozwiązaniem są wielofunkcyjne ławy z opcją regulacji wysokości i rozkładanym blatem. Taka ława o solidnej podstawie, w kilka chwil może zmienić się w stół. Dzięki tak przemyślanym meblom, nasz salon będzie dostosowany do zmieniających się potrzeb zarówno naszej rodziny, jak i chwil. Nie bójmy się dokonywać zmian w wystroju salonu. Czasem zmiana jednego mebla może okazać się niesamowitym udogodnieniem.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter