Stare meble, nowe życie.

Czy zdarzyło Ci się „wyprosić” z swojego domu starą szafę, biurko lub komplet krzeseł?

Skup się i zastanów.
Czy na taki los prędzej czy później skazany jest każdy mebel?
Najpewniej odpowiesz, że tak ale jest szansa, że myślałaś/myślałeś o renowacji – czegoś jednak zabrakło, zaniechałaś/eś tego pomysłu.

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Najczęściej odświeżenie mebla nie wymaga dużych nakładów finansowych, czasowych lub energii.

Narzędzia na stole z drewna

 Czy warto odnawiać stare meble?

Jeśli struktura czy też ogólna ciągłość drewna nie zostały solidnie naruszone przez kolonię korników czy też innych skutecznych zabójców meblowych – jest spora szansa na to, że Wasz mebel odnowiony, odświeżony i totalnie zindywidualizowany powróci za Waszą sprawą do użytku.

Druga dobra wiadomość – to świetna zabawa a wreszcie macie jedyną w swoim rodzaju okazję – stwórzcie mebel, który więcej powie o Was. Wyraźcie siebie.

Jak się za to zabrać?
Oceń stan mebla:

  1. Czy zaatakowały go korniki, grzyby lub inni wrogowie drewna?
  2. Wyrobione/połamane elementy?
  3. Ogólny stan wizualny.
Materiały ścierne

Pamiętaj, że początek inwazji korników lub grzybów nie jest jeszcze końcem świata. Jeśli to możliwe – skorzystaj z dostępnych na rynku środków zaradczych, których szeroki wybór znajdziesz nawet w sklepach budowlanych.

Korzystaj z nich zgodnie z instrukcjami producenta – gdy jednak wciąż masz wątpliwość lub dysponujesz ograniczeniami, których lepiej nie bagatelizować – skorzystaj z usług profesjonalistów. Zadbają o bezpieczeństwo i efektywność walki z grzybek i szkodnikami.

Co jednak gdy elementy mebli są połamane lub wyrobiły się?

To również nie problem – w sklepach budowlanych odnajdziesz wiele z niezbędnych zamienników, które z delikatnymi poprawkami zaadaptujesz dla własnego mebla.
Pomoc wprawnego stolarza również nie musi być droga – kto pyta, ten nie błądzi!

Pomówmy o najprostszym zestawie koniecznym do odświeżenia mebla a jest nim papier ścierny (przydadzą się przynajmniej trzy gramatury umożliwiające wyprowadzenie niedoskonałości)  

Lakier/lakierobejca

Pędzel (lub inny środek wskazany przez producenta jako dobre medium do nanoszenia powłoki)

Taki zestaw może się okazać wystarczający dla podstawowego odświeżenia mebla.

szlifierka szlifuje drewno

Jak wygląda taka szybka renowacja?

Wyczyść mebel ze starego lakieru z pomocą papieru ściernego. Dysponuj nim w taki sposób aby oczyścić nim niedoskonałości – od zabrudzeń po pojawiające się „z znikąd” drzazgi na krawędziach.

Teraz – od najgrubszego w gramaturze papieru po najdrobniej-ziarnistego pracuj przywracając gładkość.

Pamiętaj o odpyleniu swojego dzieła nim przystąpisz do lakierowania lub bejcowania. 

Powierzchnie nie powinny być ani tłuste ani pokryte pyłem powstałym podczas szlifowania.

Dalej postępuj z instrukcją użytkowania lakieru lub bejcy załączoną przez producenta.

Im więcej bejcy nałożysz tym intensywniejszy lub ciemniejszy kolor uzyskasz. Pamiętaj, że możesz wprowadzić klimat retro robiąc przecierki – po wyschnięciu bejca nadaje się do starcia papierem ściernym. Taki zabieg wygląda interesująco i wprowadza efekt typu stare-nowe.

Gdy skończysz pracę – polakieruj swoje dzieło.

Możesz oczywiście skorzystać również z specyfiku typu 2 w 1 – lakierobejce sprawdzają się równie dobrze jednak nie pozwalają Ci na podobne efekty jak praca z bejcą oraz lakierem z osobna.

Gdy potrzeba czegoś więcej?

Może przydać się szlifierka – jednak w granicach rozsądku! Takie narzędzie to prawdziwe dobrodziejstwo.. jednak, używając jej – łatwo z rozpędu pozbawić naszego mebla regularnych obłości.

Porada na koniec – reguły są po to by umieć wdrożyć te i tylko te z którymi się zgadzasz.
Pomyśl o czymś kreatywnym. Sięgnij po sposoby zdobienia mebli, które innym nie przyjdą do głowy – inspiruj się choćby technikami….decoupage. 

Niech Cię nie ograniczają ogólno-przyjęte pomysły i koncepcje. Im będziecie bardziej pomysłowi tym Wasza przygoda z odświeżaniem mebla może skończyć się czymś naprawdę interesującym, czymś z czego będziecie dumni. 

Liczy się przede wszystkim jedno – stabilność i trwałość. Zadbaj o dobre zabezpieczenie drewna tj. lakier!

Gdy pragniesz przywrócić dawny blask swoim meblom – nie bój się eksperymentować. Gdy jednak potrzebujesz większych zmian, które wniosą komfort do Waszego domu zdajcie się na ofertę Vero. 

Nasze narożniki, sofy i fotele zapewnią Wam prawdziwy relaks, którym cieszyć będziecie się przez długie, długie lata!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter