Taras – przydomowe zacisze.

Rześkie poranki, słoneczne popołudnia i ciepłe wieczory – niezależnie od pory dnia lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. W okresie letnim zamiast przesiadywania w domu wychodzimy z książką na taras, przygotowane dla rodziny specjały serwujemy na zewnątrz, ze znajomymi spędzamy czas w miłej i przyjaznej atmosferze w ogrodzie. Jak powinien wyglądać dobrze zaaranżowany taras?

Taras z basenem

Twój prywatny kawałek raju

Odpoczynek na powietrzu pozytywnie nastraja i dostarcza energii. Wcale nie musimy wyjeżdżać daleko za granice, żeby zaznać spokoju i złapać trochę promieni słonecznych. Wystarczy z pomysłem zagospodarować kawałek przestrzeni na zewnątrz, jeżeli w aranżacje włożysz cząstkę siebie na pewno stworzysz wyjątkowe miejsce, gdzie w towarzystwie Twoich najbliższych przeżyjesz mnóstwo niezapomnianych chwil.

Tak jak w przypadku aranżacji wnętrz, tak samo aranżując strefę wypoczynkową w ogrodzie jeszcze zanim przystąpisz do wprowadzania radykalnych zmian, przemyśl dobrze swoje decyzje. Zastanów się jakie są Twoje potrzeby, budżet i oczekiwania. Wszystkie te kwestie uwzględnij w projekcie, dzięki temu wszystko będziesz mieć pod kontrolą.

Małe, a cieszy!

Wybudowanie tarasu nie należy do najdroższych inwestycji, a późniejsza radość z użytkowania gwarantowana! Co najważniejsze nie potrzebujesz wielkiego metrażu, aby stworzyć własne przydomowe zacisze. Żeby taras mógł spełniać swoje podstawowe funkcje powinien rozmiarem odpowiadać mniej więcej pomieszczeniom w domu. Powinien osiągnąć powierzchnie minimum 10m2, optymalna mieści się w zakresie od 12-16m2. Oprócz tego, że teren przeznaczony pod budowę tarasu powinien mieć odpowiednie wymiary to najlepiej abym miał ustawny kształt, tak żeby każdy z zakupionych przez nas elementów znalazł swoje miejsce.

Odpoczynek

Relaks na świeżym powietrzu, któż z nas tego nie lubi?

Możemy wyjść z domu i rozkoszować się piękną pogodą bez ograniczeń. Wygodne meble ogrodowe są podstawą udanej aranżacji tarasu. Ławka bądź sofa o dużej powierzchni, z wygodnym siedziskiem i mnóstwem poduszek – brzmi doskonale! Modne meble z palet bardzo dobrze sprawdzą się w roli mebli ogrodowych. Drewno palet odpowiednio wyszlifowane, a następnie zaimpregnowane z pewnością posłuży nam na kilka sezonów. Spędzając czas na powietrzu lubimy coś wypić i przekąsić, dlatego na naszym tarasie powinien się znaleźć stolik, najlepiej, aby stylem odpowiadał sofie. Może być oczywiście mały lub duży, wszystko zależy od Waszych potrzeb oraz ilości wolnego miejsca.

Osoba odpoczywająca na tarasie.

Upragniony cień

Parasol oczywiście nie jest konieczny, ale zamontowany na tarasie pozwoli ukryć się przed największymi upałami. Ograniczy także prawdopodobieństwo wystąpienia poparzeń słonecznych i udarów. Dzięki parasolom nawet w samo południe możemy wyjść na dwór i w pełni korzystać z uroków lata. Opalanie również jest wskazane, jeśli tylko poczujemy, że temperatura jest dla nas zbyt wysoka zawsze możemy schować się w cieniu parasola.

Rośliny

Środowisko zewnętrzne bardzo dobrze wpływa na wygląd roślin. Doniczkowe okazy wydają piękne kwiaty, cieszą oko swoim wyglądem i zachęcają do przebywania na łonie natury. Rośliny w dużych stojących donicach dobrze zaprezentują się na większych przestrzeniach, donice usytuowane gdzieś pod przezroczystą ścianką będą bardziej widoczne, a przez to efektowne. Na mniejszym tarasie dobrze sprawdzą się widzące rośliny, które przy odpowiednim oświetleniu nocą stworzą piękny klimat.

Rośliny w dużych beczkach.

Romantyczny nastrój

Po ciemku świat wygląda zupełnie inaczej, ale nikt nie powiedział, że gorzej! Rozmaite girlandy świetlne, lampki solarne czy światełka LED pięknie podkreślą wygląd zarówno poszczególnych elementów; mebli, dekoracji, roślin, jak i całej aranżacji. A świecące naturalnym światłem, lampiony, świece, czy też ognisko są pięknym uzupełnieniem naturalnej stylistyki tarasu.

W oświetleniu tarasu chodzi przede wszystkim o rozjaśnienie miejsc, z których najczęściej korzystamy. Wyeksponowanie poszczególnych elementów dekoracji jest także ważne, pozwoli wykreować przyjazny i romantyczny nastrój.

Pokazywanie serca złożonymi dłońmi.

Dekoracje

Możemy wybrać się do sklepu z artykułami do ogrodu i coś wybrać, ale równie dobrze, a nawet lepiej, wykonać kilka dzieł samodzielnie. Z racji tego, że wyposażenie na tarasie narażone jest na niekorzystne działanie deszczu, wiatru oraz słońca należy mieć na uwadze to, żeby materiały użyte do wykonania dekoracji były odporne. Przykładowymi DIY do tarasu są: światełko LED wykonane ze starej żarówki, doniczki, meble, kwietniki, stoliki wykonane z drewnianych palet oraz lampiony.

Tekstylia

Od poduszek przez narzutki aż po koce. Wszystkie miękkie dodatki są oczywiście mile widziane na tarasie, jeśli tylko będą wodoodporne to warto je wykorzystać. Postaraj się trzymać zasady -stonowana baza i kilka ciekawych, wyraźnych akcentów. Jeśli wykorzystasz okrycia na krzesła ogrodowe zarówno je ozdobisz jak i zabezpieczysz.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter