Zrób miejsce na odpoczynek

Czyli o znaczeniu i jakości regeneracji

Wrzesień zawitał już na dobre w naszym życiu, a wraz z nim przyszedł deszcz i ochota na koc i gorącą czekoladę. Każda z pór roku rządzi się swoimi prawami i ma wiele uroku. Najtrudniejszy moment to przełom, kiedy jeszcze pamiętamy dobrodziejstwa lata, a już musimy zaaklimatyzować się w początkach jesieni.

Czasopisma leżące na sofie.

Zwolnij

Nie tylko na mokrej od deszczu i pokrytej śliskimi liśćmi drodze. Zwolnij w dniu codziennym. Twój organizm potrzebuje chwili, aby dostosować się do zmieniającego klimatu. Możesz odczuwać nagły spadek energii i senność. W takich chwilach warto jest posłuchać swojego organizmu i odrobine odpuścić. Dać sobie chwilę wytchnienia. Wygodna sofa z regulowanym podłokietnikiem, poduszki, ciepły koc i herbata imbirowa, to naturalna terapia jesienna, której powinien poddać się każdy, kto chce spokojnie i bezproblemowo przetrwać szare dni. Jesienne zwolnienie wynika z naturalnego cyklu życia naszych pradziadków, którzy kończąc prace rolnicze oddawali się w tym okresie zasłużonemu odpoczynkowi, zbierając siły do kolejnego sezonu. Niestety nasz obecny tryb życia nie pozwala na tak długi odpoczynek, nie można zapomnieć natomiast o odpowiedniej dawce relaksu i regeneracji.

Nadprogramowa dawka endorfin

Jesienna szarość wymaga uprzyjemnienia sobie życia. Można to zrobić na kilka sposobów. Aktywność połączona z dobrą zabawą – możesz iść na trampoliny, wodne zjeżdżalnie, taniec, ściankę wspinaczkową, możesz też biegać szurając nogami w kolorowych liściach. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, jak również ma działanie antydepresyjne. Innym sposobem jest wyjście do kina lub teatru – koniecznie na komedię, dobrze jeśli ze znajomymi, z którymi można się pośmiać. Nie wszystkie filmy i sztuki, które oglądamy muszą mieć wzniosły charakter. Ważne, abyśmy poprawili sobie nastrój i poćwiczyli przeponę. Najsmaczniejszym ze sposobów podnoszenia sobie poziomu endorfin jest oczywiście czekolada. I tu nie należy się ograniczać w pomysłach – czekolada w tabliczce, do picia, w cieście, deserze lodowym, jako masaż. Dozwolone jest łączenie i mieszanie sposobów na poprawę nastroju w jesienne dni.

Zdrowy sen

Zmniejszająca się dawka promieni słonecznych sprzyja dłuższemu odpoczynkowi. I o ile w wieczornym polegiwaniu na kanapie nie ma nic złego, warto jednak pomyśleć o zamianie zwykłego odpoczynku na sen. Dorosły człowiek potrzebuje minimum 7 godzin snu. Jeśli dodatkowo uprawiamy sport lub jesteśmy narażeni na działanie stresu, nasz czas regeneracji się wydłuża. Dobrą praktyką jest zwiększenie liczby godzin snu w okresach zarówno jesiennych, jak i wiosennych, gdzie ilość słońca jest najmniejsza. Komfortowe łóżko czy nowoczesna sofa z funkcją spania, zapewnią zdrowy sen i odpowiednią regenerację, dzięki czemu nabierzemy sił do życia.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter