Barwy natury – inspiracje.

To kolejna już inspiracja Italią – którą z powodzeniem możesz wprowadzić do swojego salonu. O kolorach i ich oddziaływaniu na naszą codzienność powiedzieć można wiele. Pozwól się zainspirować zestawieniu kolorów natury Włoch i pomysłach do tworzenia kompozycji kolorystycznych, które tworzą nową jakość doznań wizualnych – zapewniają dobre samopoczucie każdego dnia!

Las nad rzeką - inspiracja barwami natury

To dzięki tym kontrastom i kolorom będziesz czuć się przez cały rok jak na wakacjach! Zapraszamy! O kolorach w aspekcie niezwykłej włoskiej historii sztuki mówiliśmy w wcześniejszych wpisach – pora przyjrzeć się zagadnieniu kolorów z jeszcze innej strony – pora inspirować się naturą Włoch! Porozmawiajmy o kilku podstawowych kolorach, które stanowią podstawę pejzaży romantycznej Italii!

Wenecja

Zieleń

Zieleń od zieleni różna – a przeolbrzymi wpływ na barwy i upodobania względem nich i którymi posługujemy się po dziś w Europie miała północ Włoch ale i ogółem stolice handlowe Italii. Na specjalną uwagę zasługuje Wenecja – w której prowadzono handel ze wschodem, choćby w dziedzinie tkanin – ich napływ i bogactwo miało przeogromny wpływ na upodobania Włoch XV – a wiele z tym upodobań utrwaliło się na dobre w całej Europie.

Rozróżniamy kilka odmian zieleni – jednak tymi ponadczasowymi są te którymi, określamy mianem zieleni oliwkowej. Jej odpowiednik odnajdziesz w każdym sklepie z farbami – pragniesz pomalować ściany w kolorze oliwki? Jej pastelowy kolor wprowadzi poczucie spokoju – ukojenia.

Zieleń to również barwa świeżości, soczystości – takiej o jakiej możemy mówić kosztując jasnych winogron Catarratto bianco na Sycylii.

Inspiracja naturalną zielenią

Siena, kolor życia i ziemi!

 Naturalnie mowa o kolorze do dziś określanym jako Siena palona. Może Cię to zaskoczyć ale odwiedzając dowolny sklep z artykułami dla artystów plastyków i prosząc o kredki barwy sieny palonej najpewniej zostaniesz skierowana/y ku półce….pełnej kredek o prawdziwie renesansowych kolorach. Co ciekawe – decydując się na malowanie ścian w swoim salonie w tym kolorze – zmuszona/y będziesz prosić o custom’ową mieszaninę barw w każdym sklepie z farbami. Czy warto? Naturalnie!

            Siena to niezwykle naturalny kolor kojarzący się z glinką, ziemią. Jest to bardzo konkretna barwa – którą można porównywać z barwą kakao lub kawowym – jest jednak znacznie bogatszy, pełniejszy a przede wszystkim jaśniejszy i cieplejszy. Wydaje się nieco rudy – kiedy więc kolor wina jest za intensywny i zapewnia za wiele energii…warto pomyśleć o uspokajającej i naturalnej barwie sieny palonej!

Ach ta czerwień!

Czy może być piękniejsza i głębsza czerwień niż ta czerwień wina z Chianti? Toskańska czerwień. Pamiętaj, że chociaż głęboka, stonowana czerwień wydaje się dosyć zgaszonym kolorem – na większej powierzchni, choćby jednej ze ścian zapewni mnóstwo energii. Jest to doskonały wybór dla salonu. Doskonale komponuje się z sąsiadującą ścianą w kolorach skalistych, piaskowych – czy jest bowiem lepsze i piękniejsze połączenie niż czerwień winogron w asyście kolorów wybrzeża, plaży? Zapewnij sobie takie połączenie kolorów– poczujesz moc energii, każdy dzień będzie tym wakacyjnym.

Rajski Błękit i turkus

Włochy oblewane są przez Morza: Śródziemne, Liguryjskie, Tyrreńskie, Adriatyckie oraz Jońskie.

Na długości całego wybrzeża (prawie 8 tys km!) możemy podziwiać najróżniejsze barwy błękitu, turkusu – podobnie zachwycające kolory możemy spotkać wewnątrz kraju nad jeziorami takimi jak

Lago di Braies, Lagio di Tenno lub Garda. Niezwykłe – ich kolory potrafią wydawać się bardziej błękitne od samego nieba a turkusy przyprawiają o zawrót głowy. Tak, błękity i turkusy to bezwględnie barwy warte rozważenia jako propozycja kolorów w domu – te intensywne dodatkowo wzmocnią wakacyjny klimat, zapewnią pogodę ducha i dobry nastrój!

Wydawać by się mogło, że to tylko kilka kolorów – a jednak to prawdziwa moc inspiracji, która pozwoli Ci uzyskać niesamowite zestawienia kolorów natury. Eksperymentuj – poszukuj zestawień które najlepiej się sprawdzą w Waszym domu. To nie tylko dobry nastrój ale i okazja by w pewien sposób być bliżej natury – tym razem dzięki inspiracji najpiękniejszymi pejzażami kolorystycznymi inspirujących Włoch!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter