Buon Natale! Boże narodzenie we Włoszech.

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są we Włoszech szczególnie hucznie i licznie – rodzinnie i z przyjaciółmi. Nastrój udziela się w sposób niezwykle klimatyczny i dociera bez wyjątku do każdego zakątka kraju. Od wielkich miast po najmniejsze, pozornie najspokojniejsze miasteczka – świętuje się z wielką pompą! Nie inaczej jest ze świętami Bożego Narodzenia. W dzisiejszym wpisie o tych wyjątkowych dniach we Włoszech !

Wigilia i choinka

Kolacja wigilijna jak przyjęło się, powinna zawierać 13 potraw (różniących się w zależności od regiony podawanym makaronem oraz jego dodatkami) – w miejsce popularnego w naszym regionie karpia, pojawia się dorsz lub węgorz stanowiący prawdziwy przysmak – obok nich owoce morze takie jak ośmiornice. Przed porą prezentów, dość popularną tradycją we Włoszech jest gra w karty lub tombolę.

Natale con i tuoi, Pasqua con i vuoi

Nasłynniejsze włoskie powiedzenie, które doskonale oddaje nastrój i wagę jaką przywiązują Włosi do świąt Bożego Narodzenia. Święta Bożego Narodzenia spędzaj z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz! Dokładnie tak brzmi wymowa powiedzenia. Święta Bożego Narodzenia są nie tylko wyjątkową uroczystością religijną – ale również najważniejszym świętem rodzinnym w całym roku!

Choinka Bożonarodzeniowa

Tradycja ustawiania w mieszkaniu choinki jest względnie młodą we Włoszech tradycją (przybyła względnie niedawno – około dwóch wieków temu z terenów Niemiec) i do tej pory mało popularną (według źródeł co czwarta/piąta rodzina decyduje się na choinkę bożonarodzeniową w domu). Drzewko ozdabia się we Włoszech 8. grudnia. Chociaż tradycja ustawiania drzewka świątecznego w domach nie jest najpopularniejsze – to większe choinki bożonarodzeniowe pojawiające się na placach i w centrum spotkań tj. sercach miast skupiają wokół siebie wielkie grupy świętujących i kolędujących.

Presepio

Inaczej szopka bożonarodzeniowa. Jej tradycję świat zawdzięcza Włochom – a konkretnie św. Franciszkowi, który jako pierwszy w historii zaproponował jej stworzenie w Greccio (Lacjum) a odbyło się to 1223 roku. Od owego czasu tworzenie szopek bożonarodzeniowych stało się tradycją – w tej ciekawej sztuce wyspecjalizowało się kilkanaście szkół, pośród których najsłynniejsza jest ta neapolitańska. Największa szopka zaprezentowana zostaje wieczoru wigilijnego na placu św. Piotra – zwyczaj został wprowadzony przez Jana Pawła II w 1982 roku.

I Dzień Świąt

Najważniejszy dzień – obowiązkowo w gronie rodziny z majestatycznym obiadem. W zależności od regionu popularniejsza jest lasagne (południe Włoch) lub tortellini (na północy) a przede wszystkim mięso (drobiowe równie popularne obok cielęciny, jagnięciny) jako danie główne. Z wypieków – obowiązkowo Pandoro (zbliżone do babki drożdzowej) oraz pełne orzechów oraz owoców Panpepato. Pierwszy dzień świąt jest dniem, który na ogół poświęca się wyłącznie rodzinie a radość z posiłków i rozmów trwa cały dzień.

Santo Stefano

Drugi dzień świąt – czas, który Włosi spędzają razem z przyjaciółmi. Jest to czas odwiedzin, wspólnych wyjść ale i spacerów.

Święty Mikołaj i Befana

Tradycja obdarowywania prezentami w dzień św. Mikołaja (inaczej Babbo Natale) jest również popularna we Włoszech. Co jednak ciekawe – równo  w święto Trzech Króli w zgodzie z tradycją, prezenty rozdaje wiedźma Befana!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter