Duży salon – strzał w dziesiątkę

Mieszkanie w starej kamienicy na wysokość dwóch kondygnacji? Salon o powierzchni 60m2? Niektórym z Was wydaje się, że to nie problem, inni natomiast bezradnie rozkładają ręce na samą myśl o projektowaniu takich przestrzeni. Duży salon wymaga wyrzeczeń; zarówno od strony finansowej jak i czasowej. A zdarza się, że pomimo starań końcowy efekt działań pozostawia wiele do życzenia. Jak więc sprytnie zagospodarować przestrzeń w dużym salonie? Poniżej znajdziecie 10 wskazówek, które sprawią, że serce Waszego mieszkania będzie pięknie urządzone.

Para siedząca na sofie.

Zachowanie proporcji w dużym salonie jest szczególnie ważne, mam tutaj na myśli rozmiar mebli, dodatków oraz lamp. Pozwoli to na utrzymanie harmonii. Kolejną ważną kwestią jest sposób ustawiania mebli; jeśli to tylko możliwe odstaw szafę, stół, sofę, czy regał od ściany, dzięki temu zapełnisz większą część wolnej powierzchni.

1. Trzy w jednym

Posiadacze dużych pomieszczeń, którzy cenią sobie komfort, funkcjonalność, wygodę, a przy tym wygląd, powinni zdecydować się na podział pomieszczenia na strefy. Dzieci mogą bawić się w kąciku salonu, podczas gdy rodzice będą obserwowali ich niecne poczynania z miejsca przeznaczonego na wypoczynek. Strefa z wolnostojącym dużym stołem i kompletem krzeseł posłuży jako miejsce do wieczornych kolacji i spotkań w gronie przyjaciół. Wyznaczenie takich stref przebiega w prosty sposób, wystarczy delikatnie zmienić kolorystykę ścian, odpowiednio ustawić meble lub zdecydować się na inną podłogę.

2. Tęcza barw

Duży salon – duże możliwości. Jedynym ograniczeniem przy projektowaniu takiego salonu jest wyobraźnia. Kolory takie jak czerwony, zielony czy nawet czarny są w zasięgu Twoich możliwości. Możesz pomalować jedną ze ścian na wyrazisty, kontrastujący z pozostałą częścią wystroju kolor, powinno to dotyczyć najmniejszej powierzchniowo ściany, wówczas przykuje ona wzrok, a tym samym odciągnie uwagę od pozostałych, znacznie większych ścian.

3. Daj się zaskoczyć

Podobnie jak w przypadku kolorystyki, przy doborze wzornictwa także możemy zdecydować się na odważne akcenty. Ściana w całości pokryta tapetą z motywem pepitki wpasuje się idealnie w klimat czarno-białego salonu. W strefie przeznaczonej dla dzieci mogą to być odpowiednio dopasowane do reszty wzory; kratki, kółeczek, czy pasków. Różne, niekiedy nawet dziwne formy urozmaicą wnętrze. Designerski stolik kawowy przypominający kamień wprawi w zachwyt każdego gościa.

4. Zielono mi

Okazałe donice z zadbanymi kwiatami ustawione niedaleko okna. Czyż to nie brzmi dobrze? W połączeniu z dużym salonem zwłaszcza. Duży fikus, bądź drzewko bonsai posadzone w donicy z wysokim dnem ożywią mieszkanie, sprawią, że domownicy będą oddychać pełną piersią, zyskają energię i chęć do działania. Stosując odpowiednie oświetlenie skierowane na rośliny możemy wywołać jeszcze lepszy efekt po zmroku.

Roślina w doniczce.

5. Serce salonu

W tętniącym życiem salonie nie może zabraknąć najważniejszego mebla – oczywiście sofy! Do dużych pomieszczeń najlepiej pasują te sporych rozmiarów sofy w kształcie litery „L” lub „U”. Dobrze wykonany narożnik pokryty materiałem obiciowym na całej swojej powierzchni powinien stanąć w centralnej części salonu. Posłuży jako komfortowe siedzisko na wspólnie spędzaną noc filmową oraz jako legowisko podczas popołudniowej drzemki.

Narożnik Astro w zielonej skórze Vintage

6. Okno na świat

Rozświetlone pomieszczenia zawsze prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Nie inaczej jest w przypadku dużych wnętrz, z tą różnicą, że duże okna nie tylko wpuszczą więcej światła do naszego salonu, ale również odwracają uwagę od sporych rozmiarów ścian. Decydując się na duże okna możemy zaszaleć przy doborze firan i zasłon, dodając tym samym estetyki wnętrzom.

7. Wyjątkowa oprawa

Centralna ściana salonu nie może pozostać pusta, dobrze jest wypełnić ją dużym, spersonalizowanym obrazem. Taki zabieg spowoduje, że ściana wyda się mniejsza. W salonie powstanie niepowtarzalny klimat, a wszystkie elementy wystroju stworzą całość. Najlepszy efekt uzyskamy mocując jeden taki obraz dokładnie po środku ściany.

8. Ważna figura

Ozdoby, takie jak figurki w dużym salonie najlepiej prezentują się ustawione na podłodze. Takie wolnostojące wysokie dekoracje redukują nadmiar przestrzeni w salonie, również są elementem sztuki, przez co pięknie wyglądają w połączeniu z dużym obrazem. Figurki w pewnym sensie pokazują charakter właściciela; jego zainteresowania oraz styl.

9. Potęga blasku

Gdy słońce nie zagląda już do naszego salonu i nastaje wieczór, nie możemy obejść się bez sztucznego światła. Aby salon wyglądał korzystnie należy bardziej naświetlić tylko poszczególne jego strefy. W miejscu, gdzie znajduje się stół z krzesłami musi być jasno. Dlatego warto zaopatrzyć się w lampy wiszące, które odpowiednio oświetlą otoczenie. W strefie wypoczynkowej możemy ograniczyć źródła światła do minimum, jedynie kącik przeznaczony na czytanie książek musi być wystarczająco oświetlony.

Oświetlenie w salonie

10. Gwieździste niebo

W wysokich pomieszczeniach można zamontować podwieszany sufit. Taki manewr optycznie pomniejszy przestrzeń oraz dostarczy nowych możliwości. Instalacja minimalistycznego oświetlenia sufitowego stworzy piękny obraz niczym z bajki. Lampki punktowe umieszczone w suficie spowodują, że nastrój wnętrza będzie magiczny, a przez to wyjątkowy.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter