Mieszkanie w starej kamienicy na wysokość dwóch kondygnacji? Salon o powierzchni 60m2? Niektórym z Was wydaje się, że to nie problem, inni natomiast bezradnie rozkładają ręce na samą myśl o projektowaniu takich przestrzeni. Duży salon wymaga wyrzeczeń; zarówno od strony finansowej jak i czasowej. A zdarza się, że pomimo starań końcowy efekt działań pozostawia wiele do życzenia. Jak więc sprytnie zagospodarować przestrzeń w dużym salonie? Poniżej znajdziecie 10 wskazówek, które sprawią, że serce Waszego mieszkania będzie pięknie urządzone.
Zachowanie proporcji w dużym salonie jest szczególnie ważne, mam tutaj na myśli rozmiar mebli, dodatków oraz lamp. Pozwoli to na utrzymanie harmonii. Kolejną ważną kwestią jest sposób ustawiania mebli; jeśli to tylko możliwe odstaw szafę, stół, sofę, czy regał od ściany, dzięki temu zapełnisz większą część wolnej powierzchni.
1. Trzy w jednym
Posiadacze dużych pomieszczeń, którzy cenią sobie komfort, funkcjonalność, wygodę, a przy tym wygląd, powinni zdecydować się na podział pomieszczenia na strefy. Dzieci mogą bawić się w kąciku salonu, podczas gdy rodzice będą obserwowali ich niecne poczynania z miejsca przeznaczonego na wypoczynek. Strefa z wolnostojącym dużym stołem i kompletem krzeseł posłuży jako miejsce do wieczornych kolacji i spotkań w gronie przyjaciół. Wyznaczenie takich stref przebiega w prosty sposób, wystarczy delikatnie zmienić kolorystykę ścian, odpowiednio ustawić meble lub zdecydować się na inną podłogę.
2. Tęcza barw
Duży salon – duże możliwości. Jedynym ograniczeniem przy projektowaniu takiego salonu jest wyobraźnia. Kolory takie jak czerwony, zielony czy nawet czarny są w zasięgu Twoich możliwości. Możesz pomalować jedną ze ścian na wyrazisty, kontrastujący z pozostałą częścią wystroju kolor, powinno to dotyczyć najmniejszej powierzchniowo ściany, wówczas przykuje ona wzrok, a tym samym odciągnie uwagę od pozostałych, znacznie większych ścian.
3. Daj się zaskoczyć
Podobnie jak w przypadku kolorystyki, przy doborze wzornictwa także możemy zdecydować się na odważne akcenty. Ściana w całości pokryta tapetą z motywem pepitki wpasuje się idealnie w klimat czarno-białego salonu. W strefie przeznaczonej dla dzieci mogą to być odpowiednio dopasowane do reszty wzory; kratki, kółeczek, czy pasków. Różne, niekiedy nawet dziwne formy urozmaicą wnętrze. Designerski stolik kawowy przypominający kamień wprawi w zachwyt każdego gościa.
4. Zielono mi
Okazałe donice z zadbanymi kwiatami ustawione niedaleko okna. Czyż to nie brzmi dobrze? W połączeniu z dużym salonem zwłaszcza. Duży fikus, bądź drzewko bonsai posadzone w donicy z wysokim dnem ożywią mieszkanie, sprawią, że domownicy będą oddychać pełną piersią, zyskają energię i chęć do działania. Stosując odpowiednie oświetlenie skierowane na rośliny możemy wywołać jeszcze lepszy efekt po zmroku.
5. Serce salonu
W tętniącym życiem salonie nie może zabraknąć najważniejszego mebla – oczywiście sofy! Do dużych pomieszczeń najlepiej pasują te sporych rozmiarów sofy w kształcie litery „L” lub „U”. Dobrze wykonany narożnik pokryty materiałem obiciowym na całej swojej powierzchni powinien stanąć w centralnej części salonu. Posłuży jako komfortowe siedzisko na wspólnie spędzaną noc filmową oraz jako legowisko podczas popołudniowej drzemki.
6. Okno na świat
Rozświetlone pomieszczenia zawsze prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Nie inaczej jest w przypadku dużych wnętrz, z tą różnicą, że duże okna nie tylko wpuszczą więcej światła do naszego salonu, ale również odwracają uwagę od sporych rozmiarów ścian. Decydując się na duże okna możemy zaszaleć przy doborze firan i zasłon, dodając tym samym estetyki wnętrzom.
7. Wyjątkowa oprawa
Centralna ściana salonu nie może pozostać pusta, dobrze jest wypełnić ją dużym, spersonalizowanym obrazem. Taki zabieg spowoduje, że ściana wyda się mniejsza. W salonie powstanie niepowtarzalny klimat, a wszystkie elementy wystroju stworzą całość. Najlepszy efekt uzyskamy mocując jeden taki obraz dokładnie po środku ściany.
8. Ważna figura
Ozdoby, takie jak figurki w dużym salonie najlepiej prezentują się ustawione na podłodze. Takie wolnostojące wysokie dekoracje redukują nadmiar przestrzeni w salonie, również są elementem sztuki, przez co pięknie wyglądają w połączeniu z dużym obrazem. Figurki w pewnym sensie pokazują charakter właściciela; jego zainteresowania oraz styl.
9. Potęga blasku
Gdy słońce nie zagląda już do naszego salonu i nastaje wieczór, nie możemy obejść się bez sztucznego światła. Aby salon wyglądał korzystnie należy bardziej naświetlić tylko poszczególne jego strefy. W miejscu, gdzie znajduje się stół z krzesłami musi być jasno. Dlatego warto zaopatrzyć się w lampy wiszące, które odpowiednio oświetlą otoczenie. W strefie wypoczynkowej możemy ograniczyć źródła światła do minimum, jedynie kącik przeznaczony na czytanie książek musi być wystarczająco oświetlony.
10. Gwieździste niebo
W wysokich pomieszczeniach można zamontować podwieszany sufit. Taki manewr optycznie pomniejszy przestrzeń oraz dostarczy nowych możliwości. Instalacja minimalistycznego oświetlenia sufitowego stworzy piękny obraz niczym z bajki. Lampki punktowe umieszczone w suficie spowodują, że nastrój wnętrza będzie magiczny, a przez to wyjątkowy.