Industrialny salon – jak urządzić #3.

Wnętrza stworzone w stylistyce loft łączą w sobie nowoczesność, surowość i przestronność. Ich początki sięgają lat 50, kiedy to w Nowym Yorku w miejscu starych fabryk, magazynów oraz innych pomieszczeń przemysłowych powstawały obszerne pracownie artystyczne. Opuszczone budynki miały specyficzny wystrój, ceniony wówczas jedynie w środowisku artystycznym. Współcześnie możemy mówić o modzie na tworzenie industrialnych wnętrz. Jak urządzić klimatyczny i tajemniczy salon?

Kobieta siedząca na podłodze

Fabryczna inspiracja

Styl loftowy urzeka z jednej strony prostotą, a z drugiej nieoczywistością. Ograniczona ilość dodatków, duże przestrzenie oraz odrobina artystycznego nieładu kształtują minimalistyczny charakter wnętrza. Celowe drobne niedociągnięcia charakterystyczne dla stylu lofotowego stanowią przełamanie stonowanej bazy. Dzięki nim wnętrze staje się wyjątkowe i zaskakujące. Taka forma wykończenia odróżnia perfekcyjny styl nowoczesny od nieszablonowego loftu.

Pomimo wyraźnych różnic między tymi dwoma stylami w gruncie rzeczy są one do siebie podobne. Podstawę loftowych aranżacji stanowi proste, dobrej jakości umeblowanie oraz dodatki w kolorze głębokiej czerni. Pojemne i ekskluzywne narożniki wykończone wysokiej jakości materiałami stworzą zgraną kompozycję z fabrycznymi akcentami w postaci drewnianych belek sufitowych, czy ścian wykończonych betonem.

Betonowe konstrukcje

Dla kogo?

Fabryczne aranżacje oczywiście nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego. Względnie jednolita kolorystyka z przewagą brązów i szarości może spowodować, że wnętrze stanie się mniej przytulne, a w konsekwencji chłodne. Dlatego właśnie zwolennicy ciepłych i przytulnych pomieszczeń powinni raczej unikać tego typu aranżacji. Nikt jednak nie powiedział, że muszą oni zupełnie porzucić wizję wnętrz z charakterem.

Chcąc zaaranżować salon w industrialnych klimatach sam decydujesz na ile efekt surowego wnętrza ma być widoczny. Pamiętaj, im w więcej stonowanych i nowoczesnych dekoracji przemycisz tym większe prawdopodobieństwo, że w Twoim salonie zagości również przyjazna i przytulna aura. Efekt chłodnego wnętrza możesz także złagodzić, wprowadzając kilka nastrojowych elementów, takich jak: kominek, świece oraz odpowiednio dopasowane oświetlenie.

Industrialny, ciemny, salon

Dla tych z Was, którzy cenią sobie naturalne materiały, poszukują niekonwencjonalnych rozwiązań oraz uciekają od ideałów w stronę prostoty i tego co z duszą najlepszym rozwiązaniem może okazać się właśnie loftowa stylistyka wnętrza. Odważne, artystyczne, a zwłaszcza te skryte osobowości swobodnie poczują się w takim przestronnym i wyjątkowym otoczeniu.

(Nie)doskonałość

Wykończenie z pozoru nie wydaje się być aż tak istotne, jednak w przypadku stylistyki loftowej jest ono bardzo ważne, a wręcz kluczowe. Efektowne szczegóły takie jak postarzone drewno, naleciałości rdzy, wystające ze ściany przewody oraz widoczne materiały budowlane takie jak beton, cegła czy kamień stanowią kontrast, a jednocześnie idealne dopełnienie tego co precyzyjne i eleganckie. Efekt niedoskonałości uzyskasz wykonując samodzielnie kilka dekoracji do swojego salonu. Możesz np. nadać nowe życie zapomnianym już meblom albo stworzyć kilka ciekawych ozdób z organicznych surowców.

Industrialna lampa

Otwarta przestrzeń

Loftowe aranżacje najlepiej prezentują się na dużych i otwartych przestrzeniach. Mieszkania w starych kamienicach z wysokimi sufitami są dobrym fundamentem do tworzenia takich oryginalnych kompozycji. Mając do dyspozycji duży metraż możemy podkreślić fabryczny charakter wnętrza z jednoczesnym wyeksponowaniem jego wyposażenia. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt zrezygnuj z konstrukcyjnych podziałów pomieszczeń. Różnego rodzaju przegrody w postaci szyb, ścianek działowych, wysokich regałów najlepiej ograniczyć do minimum. Ważnym jest, abyś podczas projektowania loftowego wnętrza starał się pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Efekt uszkodzonego tynku na ścianie sypialni

Eko ściany

W stylistyce loftowej najczęściej pierwsze skrzypce grają właśnie ściany. Mogą mieć naturalne wykończenie, wówczas prezentują się najlepiej. Co ważne, w fabrycznych aranżacjach nie musisz się ograniczać. Zamiast wykonania jednej dekoracyjnej ściany lepiej pójdź o krok dalej i zaszalej z ulubioną cegłą. Wyobraź sobie, że wszystkie cztery ściany w Twoim salonie są pokryte cegłą, a to wszystko wykonane z pewną dozą niedokładności. Myślisz, że to przesada?

Ależ skąd! Aby w Twoim salonie poczuć klimat rodem ze starej fabryki taka dekoracja z pewnością przybliży Cię do wymarzonego efektu!

Puste wnętrze

Natomiast, jeżeli masz ograniczone fundusze, a do tego nie chcesz, aby remont Twojego mieszkania ciągnął się tygodniami możesz klasyczne cegły, beton, kamienie oraz deski zastąpić czymś innym. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zamienników tych materiałów. Do wykończenia ścian możesz wykorzystać ozdobne płytki, tapety czy boazerie z wybranym przez siebie motywem. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście cena oraz nieograniczone spektrum możliwości.

Zestawienie ze sobą precyzji i niedokładności pozwala tworzyć pomysłowe i nieoczywiste wnętrza.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter