Jak wyczyścić kanapę z materiału domowymi sposobami?

Meble tapicerowane są niezwykle komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jednak ich powierzchnia może łatwo ulec zabrudzeniu, szczególnie jeśli są wyjątkowo intensywnie eksploatowane. Jak wyczyścić kanapę, żeby nie uszkodzić materiału?

Czyszczenie kanapy z materiału – od czego zacząć?

Elegancki narożnik lub stylowa sofa to idealne dopełnienie modnego salonu. Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek na wygodnym i miłym w dotyku siedzisku wykonanym z wysokiej jakości materiału. Z czasem na powierzchni kanapy gromadzi się kurz, a okruszki z jedzenia i inne drobne zabrudzenia, wnikają w głąb konstrukcji. Niewielkim plamom i zabrudzeniom nie da się całkowicie zapobiec. Jeśli chcesz, żeby kanapa pięknie zdobiła salon przez lata, musisz regularnie o nią dbać.

Czyszczenie kanapy warto zacząć od sprawdzenia, z jakiego materiału została wykonana tapicerka. Mając tę wiedzę, będziesz mógł wybrać odpowiedni detergent, który szybko usunie zanieczyszczenia i nie uszkodzi delikatnego materiału. W Vero łączymy prawdziwy włoski design z solidnym lokalnym rzemiosłem. Dlatego do produkcji naszych kanap wykorzystujemy wyłącznie starannie wyselekcjonowane tkaniny o wielu cennych właściwościach. W kolekcji tkanin Vero znajdziesz takie materiały obiciowe jak:

  • Tkanina MP Basic – jest to grupa prostych i eleganckich tkanin, dostępnych w różnych wariantach: od miękkich i przyjemnych w dotyku velvetów do bardziej wyrazistych i wytrzymałych plecionek.
  • Tkanina M0 Classic – ta grupa tkanin charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i unikalnymi właściwościami. Tkaniny M0 Classic są łatwe w czyszczeniu, przyjazne zwierzętom i nie absorbują rozlanych płynów.
  • Tkanina M1 Premium –w tej kolekcji znajdują się tkaniny z rodzaju plecionek, velvetów, szenili oraz boucle o przepięknych kolorach i fakturach.
  • Tkanina M2 Aquaclean – tkaniny z tej grupy są łatwe w czyszczeniu i wyjątkowo odporne na zabrudzenia. Uporczywe plamy można usunąć za pomocą zwykłej wody, a formuła „Safe Front”, doskonale chroni powierzchnię materiału przed wirusami i bakteriami.
  • Tkanina M3 Eccellent – jest to prestiżowa i elegancka kolekcja dla wymagających klientów. Tkaniny M3 Eccellent w swoim składzie posiadają bawełnę z recyklingu, co czyni je idealnym wyborem dla osób, którym los naszej planety nie jest obojętny.

Domowe sposoby czyszczenia kanapy z materiału

Gdy już ustalisz, z jakiego materiału została wykonana tapicerka Twojej kanapy, będziesz mógł wybrać odpowiednią metodę jej pielęgnacji. Kanapę możesz wyczyścić na sucho lub na mokro. Sprawdź, czym różnią się między sobą oba sposoby!

Jak wyczyścić kanapę materiałową na sucho?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem narożnika Ortensia lub sofy Tulipano, możesz odkurzyć ich powierzchnię przy pomocy ręcznego odkurzacza wyposażonego w wąską końcówkę. Regularne odkurzanie kanapy to doskonały sposób, żeby pozbyć się kurzu, sierści i drobnych zanieczyszczeń, które gromadzą się w szczelinach oparcia i siedziska.

Do usunięcia sierści możesz też użyć suchej gąbki, która przyciąga sierść. Wystarczy, że delikatnie przesuniesz gąbką po powierzchni kanapy. Kolejnym skutecznym sposobem jest zastosowanie gumowych rękawic zamoczonych w zimnej wodzie lub specjalnej rolki do ubrań.

Pozbycie się kurzu, okruszków z jedzenia i sierści to pierwszy etap czyszczenia kanapy na sucho. Kolejnym krokiem będzie usunięcie plam i zacieków przy użyciu sody oczyszczonej. W tym celu nanieś preparat na powierzchnię kanapy i delikatnie pocieraj szczoteczką zabrudzone miejsca. Po godzinie ponownie odkurz całą kanapę. Soda oczyszczona skutecznie usuwa uporczywe plamy i pochłania nieprzyjemne zapachy. W efekcie kanapa będzie idealnie czysta i pachnąca.

Jak wyczyścić kanapę materiałową na mokro?

Stylowe kanapy Vero to produkty klasy premium. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów możesz bezpiecznie czyścić je na mokro przy użyciu niewielkiej ilości wody. Tkaniny nie należy zbyt mocno pocierać. Staraj się też unikać szorstkich gąbek. Zanim zastosujesz dany środek czyszczący, nanieś jego niewielką ilość na niewidoczny fragment tapicerki i sprawdź, czy nie spowoduje jej odbarwienia. Jeśli nie chcesz sięgać po środki chemiczne, wypróbuj domowe sposoby na pranie kanapy!

  • Szare mydło – do usuwania plam z kanapy materiałowej świetnie sprawdzi się szare mydło. Natrzyj nim namoczoną i odciśniętą gąbkę lub szmatkę, a następnie delikatnie przetrzyj zabrudzenia na sofie. Odrobina szarego mydła w zupełności wystarczy, aby usunąć plamy po kawie, tłuszczu, czekoladzie lub kolorowych napojach.
  • Soda oczyszczona połączona z wodą lub sokiem z cytryny – jeśli chcesz bezpiecznie usunąć plamy z tkaniny obiciowej, koniecznie wypróbuj mieszankę sody oczyszczonej z odrobiną wody lub soku z cytryny. Cytryna jest naturalnym wybielaczem i ma wyjątkowo odświeżający zapach. Takie połączenie doskonale poradzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Stosowanie domowej pasty z sody oczyszczonej jest bardzo proste. Natrzyj plamę preparatem i odczekaj chwilę, a następnie usuń nadmiar pasty wilgotną ściereczką.
  • Ocet połączony z wodą – roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1 pomoże Ci skutecznie pozbyć się uporczywych plam z materiałowej kanapy. Do tego celu użyj niewielkiej ilości octu i połącz go z wodą. Następnie zamocz ściereczkę w roztworze, dobrze ją odsącz i delikatnie przetrzyj plamę. Jeśli użyjesz niewielkiej ilości octu, charakterystyczny zapach nie będzie długo utrzymywał się w pomieszczeniu.
  • Płyn do mycia naczyń połączony z wodą – odrobina płynu do mycia naczyń połączona z wodą to świetny sposób na pozbycie się plam z kawy, herbaty lub wina. Najpierw osusz plamę papierem ręcznikowym, a następnie przetrzyj ją ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Czyszczenie kanapy z materiału – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kanapy Vero są obite wysokogatunkowymi materiałami, z których łatwo można usunąć większość plam. Najlepszym tego przykładem są tkaniny hydrofobowe, które odpychają od siebie cząsteczki wody. W takim wypadku mokrą plamę wystarczy szybko wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Zabrudzenia powinny zostać usunięte od razu, zanim wnikną w głąb materiału. Wyczyszczenie świeżej plamy jest zdecydowanie prostsze, niż pozbywanie się zacieku, który powstał kilka tygodni wcześniej. Jeśli kanapa składa się z modułów, rozsuń ją, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. Niekiedy do czyszczenia kanapy z materiału warto też użyć parownicy. Jest to świetny sposób na odświeżenie mebla i pozbycie się roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów.

Luksusowe kanapy Vero możesz wygodnie wyczyścić w domowych warunkach. Do produkcji naszych mebli wykorzystujemy trwałe i odporne na rozciąganie materiały, które doskonale posłużą Ci przez lata. Szczegółowe informacje na temat tkanin znajdziesz w na stronie internetowej w zakładce: Poznaj paletę obić.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter