Jasna strona mocy

Salon niejedno ma oblicze, w zależności od pory dnia przyjmuje różne postacie. Rankiem naturalne światło dociera w najdalsze zakamarki pomieszczeń, powodując, że wszyscy odczuwają przypływ energii. Inaczej sprawy się mają, gdy nastaje wieczór. Wówczas wracając do domu czujemy zmęczenie i zależy nam tym, żeby po całym zabieganym dniu trochę zwolnić. W pierwszej kolejności udajemy się z wcześniej przygotowaną kawą na wygodną sofę, a czas wolny uświetnia nam miłe dla oka oświetlenie.

Lampa z przeźroczystym abażurem i żarówką w stylu vintage.

Wyróżniamy kilka typów oświetlenia. Do wnętrz takich jak salon szczególnie ważne jest odpowiednie dopasowanie typu, kształtu jak i koloru oświetlenia. Salon dobrze zaprojektowany wymaga dbałości o każdy detal. Z tego względu już na etapie projektowania wnętrza warto wstępnie zastanowić się nad oświetleniem, aby efekt końcowy był zadowalający, a elementy takie jak wystające przewodyc nie były widoczne.

Kinkiety, żyrandole, oświetlenie punktowe, a może lampa wolnostojąca? Wybór jest spory. Dochodzi do tego jeszcze barwa światła; od chłodnej niebieskiej, po taką w ciepłych tonach. Co zatem wybrać? Do salonu najlepiej wybrać cieplejsze światło. Takie rozwiązanie polepszy komfort wypoczynku oraz uspokoi oczy. Natomiast wybór konkretnego modelu oświetlenia zależy już od indywidualnych upodobań.

Ściana z tynkiem strukturalnym.

Oświetlenie ścienne jak z obrazka

Kinkiety są znane ludzkości już od wielu lat. Kojarzone niegdyś z bogato zdobionymi lampami ściennymi w iście królewskim stylu nadal są bardzo popularne. Kompletując wnętrza „z duszą” warto bliżej przyjrzeć się efektownym kinkietom wykonanym z tworzywa z wypukłościami, które odbija światło. Taki drogocenny element dekoracji służący jako oświetlenie wprowadza magiczny nastrój i pozwala cieszyć się salonem rodem z innej epoki. Dopasowanie takiej lampy do otoczenia nie jest łatwe. Żeby wnętrze wyglądało spójnie trzeba mieć na uwadze to, że przymocowanie do ściany takiego wyrafinowanego kinkietu musi współgrać z pozostałą częścią wystroju. Nowoczesne wnętrza wymagają zastosowania innego oświetlenia. Okrągłe bądź prostokątne minimalistyczne kinkiety na ścianie również prezentują się zaskakująco dobrze. Kilka takich kinkietów zawieszonych na ścianie rzuci dwustronną wiązkę światła od dołu i od góry. Dzięki temu na ścianie widoczny będzie wyraźny kształt padającego światła. Wnętrze sprawi wrażenie przytulnego i klimatycznego, stając się przy tym optycznie większym.

Lampa z koniem

Lampa w jednym stała salonie…

Duże pomieszczenia nie znoszą nudy, nie wymagają też kupna konkretnego rodzaju oświetlenia. Pokaźna lampa wolnostojąca przykuwa wzrok oraz zapewnia uzupełnienie wolnej przestrzeni w salonie, nie będzie zbyt przytłaczająca w pomieszczeniu o sporych rozmiarach. Regulowany trzon pozwoli na dopasowanie lampy względem potrzeb przez oświetlenie wybranej przez siebie strefy. W ten sposób wieczorem siadając w ustronnym zaciszu salonu można korzystając wyłącznie z lampy wolnostojącej dostarczyć odpowiedniej ilości światła. Wieczorną kolację również z powodzeniem uświetni obecność takiej mobilnej lampy. Można ją przenieść w wybrane przez siebie miejsce i wykorzystać jako główne, odrobinę przygaszone, a przez to romantyczne światło.

Stalowa lampka ścienna

Małe jest piękne!

Światła halogenowe są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia. Nad schodami, w kuchni pomiędzy szafkami kuchennymi, w łazience nad lustrem, czy właśnie w salonie np. w suficie. Spektrum możliwości jest naprawdę szerokie. Jednak z jednym zastrzeżeniem, takie małe lampki punktowe wymagają uprzednio odpowiednio przygotowanego podłoża. Instalacja halogenów sufitowych najczęściej równoznaczna jest z montażem sufitu podwieszanego, co obciąża właścicieli dodatkowymi kosztami oraz wymaga wprowadzenia większych zmian. Nie ujmując przy tym niczego lampkom punktowym, oczywiście są zjawiskowe, zwłaszcza, gdy jest ich dość dużo w pomieszczeniu. Dodatkową wyraźną zaletą jest ich niewielki rozmiar mieszczący się dosłownie wszędzie. Niektóre modele lampek punktowych posiadają również funkcje regulacji. Przez ustawienie korpusu lampki światło ledowe możemy nakierować na konkretne miejsce, a następnie bez najmniejszego wysiłku zmienić kąt padania światła. Takie oświetlenie niewątpliwie jest bardzo wygodne w zastosowaniu w codziennym życiu. Co więcej, zaopatrując się w odpowiednie żarówki nie musimy obawiać się o wysokie rachunki, nawet jeżeli w swoim posiadaniu mamy kilkadziesiąt takich lampek.

Jasność w pomieszczeniach nie tylko umożliwia prowadzenie życia po zmroku, ale również uwydatnia otoczenie, nadając mu wdzięku. Pozwala na zaspokojenie wszystkich naszych potrzeb biorąc pod uwagę różne okoliczności. Relaks w cichym i przyjemnym kąciku sofy z pewnością zrewanżuje wszelkie troski nagromadzone w ciągu dnia, a czas wolny spędzany będzie z myślą ‘’ nie ma to jak w domu”.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter