Moc szarości

Czyli o ponadczasowej sile koloru szarego

Ponoć aby wejść w synergię ze wszechświatem należy zbadać swoją aurę i otaczać się kolorami, które w niej zobaczymy. Jest też znacznie prostszy sposób – wystarczy kierując się głosem rozsądku wybrać jednolitą bazę wystroju mieszkania i dać ponieść się przy doborze kolorowych dodatków.

Szary kot z żółtymi oczami.

Kolor owszem ma ogromne znaczenie. Wpływa na nasze samopoczucie i odbieranie świata. Kolory jaskrawe zazwyczaj stosowane są w pokojach zabaw dla dzieci dodając im radości. Wchodząc do pokoju z dużą ilością czerwonych dodatków czujemy się znacznie ożywieni, ponieważ czerwień podnosi ciśnienie krwi. Zatem należy pamiętać, że kolory mają duże znaczenie na to jak funkcjonujemy i rozsądnie podejść do projektowania naszych przestrzeni.

Czy szary jest nudny?

Kolor szary, choć przez wielu uważany za nudny, a wręcz brzydki, jest jedną z najpopularniejszych barw wybieranych do dekorowania i wykańczania pomieszczeń. Jako tło daje on niezwykłe możliwości. Wybierając odcień farby do ścian należy pamiętać o tym, jaką funkcję pełni dane pomieszczenie. Jeśli jest to kuchnia – lepszy będzie odcień jasnej szarości. Jeśli urządzamy salon – możemy połączyć dwa odcienie – jasny i ciemny. Bardzo dobrym zestawieniem w pokoju dziennym będzie jasno szara lub beżowa sofa postawiona na tle ciemniejszej od siebie ściany. Jeżeli nasze mieszkanie jest zbyt wysokie, możemy go optycznie pomniejszyć malując sufit w ciemniejszym kolorze. Efekt odwrotny uzyskamy malując sufit w kolorze jasnej szarości, dokładnie tej samej co ściany.

Interesującym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnych farb strukturalnych, za pomocą których można stworzyć swego rodzaju „obraz”. Ściany strukturalne w kolorach szarości nadają mieszkaniu surowego, industrialnego charakteru, który świetnie skomponuje się z ciepłem drewnianych detali. Powierzchnia takiej ściany może być chropowata – bardzo dobrze sprawdza się w przedpokoju czy hallu lub idealnie gładka, wykończona żywicą impregnującą – idealna do pomieszczeń o dużej wilgotności jak kuchnia czy łazienka.

Szał dodatków

Szary wygląda dobrze w towarzystwie każdego koloru. Intensywna fuksja, promienny żółty, kojący błękit czy spokojny beż – w doborze dodatków możemy się czuć niczym nie skrępowani. Projektując mieszkanie warto przy wyborze koloru ścian pamiętać również o meblach – zawsze powinny być ciemniejsze, lub jaśniejsze od ścian, na tle których stoją lecz idealnie, aby pozostały w odcieniach szarości. Wówczas zmieniając drobne elementy jak poduszki, lampy, obrazy, półki na ścianach, stół czy choćby fotel, tworzymy zupełnie nową przestrzeń, dopasowaną do zmieniających się pór roku czy też nastroju i panujących trendów. Czasem wystarczy naprawdę niewielka zmiana, aby odświeżyć mieszkania, a kolor szary jako wyjściowy daje nam szerokie spektrum do wariacji na temat szybkich i niedrogich zmian.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter