Multifunkcjonalne meble.

Myślisz nad zmianą wystroju? Warto więc zastanowić się nad zaletami mebli multifunkcjonalnych. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach, które budują komfort użytkowania mebli.

Co w takim razie mieści się pod pojęciem multifunkcjonalnego mebla?

Funkcja relax

Czym są multifunkcjonalne meble?

Częstym zabiegiem producentów jest łączenie zalet kilku mebli w jednym. I tak oto, zamiast umieszczać w swoim salonie sofę, szezlong i jeszcze dodatkowe łóżko dla gości, to śmiało możesz pomyśleć o narożniku, który zaoferuje Ci znacznie więcej funkcji niż każdy wymieniony mebel pojedynczo. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko sporo miejsca, ale także pieniądze i czas poświęcony na dodatkowe zakupy.

Narożnik Dianthus z kolekcji Vero w granatowej tkaninie Terra 79

Zalety mebli multifunkcjonalnych

 • Oszczędność miejsca – stawiając jeden multifunkcjonalny mebel zamiast kilku, oczywiste jest, że oszczędzimy w naszym pomieszczeniu naprawdę sporo miejsca, które możemy przeznaczyć na wprowadzenie dodatkowych mebli lub ozdób.
 • Funkcja spania – meble wyposażone są często w funkcję spania. Po rozłożeniu możemy zapewnić nocleg nie tylko najbliższej rodzinie, ale także przyjaciołom i znajomym. Lecz pod tym kryje się jeszcze jedna zaleta.
 • Pojemnik na pościel – zwykle dostępny właśnie w meblach z funkcją spania. Niezwykle przydatny w porządkowaniu pozwala na schowanie miękkich tekstyliów takich jak właśnie pościel lub koce, ale także zmieści trochę innych szpargałów nieużywanych na co dzień. 
 • Uniwersalność – narożniki przyjmują najróżniejsze formy i wiele z nich umożliwi Ci wypoczynek w dowolnej pozycji. Te najlepiej przemyślane wyposażane są nawet w wygodne i regulowane podłokietniki. Może się okazać, że spora kolekcja poduszek towarzysząca Twojemu dotychczasowemu narożnikowi/sofie okaże się zbędna. W takim wypadku poduszki można ograniczyć tylko do tych pełniących funkcję dekoracyjną. Pamiętaj, że mniej poduszek to więcej miejsca dla Ciebie!
 • Komfort siedzenia dla wielu osób – organizując spotkanie rodzinne lub imprezę, ogromne znaczenie będzie odgrywać ilość miejsca do siedzenia. Gdy rozmówców jest kilku, zapewne zaczną szukać odpowiedniego miejsca do prowadzenia konwersacji. By uniknąć rozmów na stojąco, warto zdecydować się na narożnik, który pozwoli na komfortową konwersację nawet kilku osób. Dzięki naturalnemu kształtowi narożnika rozmówcy będą w naturalny sposób zwróceni twarzą do siebie, co pozytywnie wpłynie na atmosferę spotkania.
 • Prostota utrzymania – jeśli mebel został zaprojektowany i zrealizowany z najwyższą starannością i z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, to jego utrzymanie będzie bardzo proste i bezproblemowe. Taki „mebel na lata” oszczędzi Ci trudów konserwacji i ograniczy ryzyko dodatkowych nieprzyjemności, jakie mogą wyniknąć z obecności czworonogów takich jak koty i psy, które również pragną odrobiny komfortu dla siebie. Kupując jeden multifunkcjonalny mebel zamiast kilku, możemy zainwestować w specjalne materiały hydrofobowe i odporne na ścieranie. Dzięki temu żaden rozlany napój ani krnąbrny zwierzak nie będą mu straszne!
 • Design – dobrze zaprojektowany narożnik to nie tylko komfort i prostota użytkowania, ale także nietuzinkowy design, który wzbogaci wystrój salonu.
 • Modularność – mebel multifunkcjonalny składający się z modułów to jeszcze więcej funkcji! Narożnik modułowy pozwoli na dowolne spersonalizowanie układu, a także odłączenie poszczególnych elementów i postawienie ich w innym miejscu mieszkania lub schowanie – przydatne przy małej ilości miejsca.
Wygodny narożnik Vero Calluna w bordowej tkaninie hydrofobowej.

Wady mebli multifunkcjonalnych

Czytając o tylu zaletach, zapewne pomyślisz, że meble multifunkcjonalne muszą mieć jakieś wady – i będziesz mieć rację! Duża ilość funkcji zastępujących inne meble może mieć istotny wpływ na użytkowanie. Wady to między innymi:

 • Ergonomia – nieprzemyślany multifunkcjonalizm i próba połączenia zbyt wielu funkcji nie będzie szła w parze z ergonomią. Wyobraźmy sobie narożnik, który wedle oferty ma zapewnić po rozłożeniu wygodne miejsce do spania. Aby jednak z niego skorzystać, należy narożnik rozłożyć, a to może być problematyczne z powodu trudnego dostępu do mechanizmu lub potrzeby użycia dużej siły. Co więcej, funkcja spania na takim narożniku nigdy nie będzie odpowiadać komfortowi odpoczynku na materacu przeznaczonym tylko do tego. W końcu multifunkcjonalny mebel ma służyć zarówno do siedzenia, jak i do spania, co oznacza pójście na kompromisy jeśli chodzi o komfort i ergonomię.
 • Materiały niskiej jakości – oferta mebli bogatych w liczne funkcje (niczym przysłowiowy szwajcarski scyzoryk) obfituje w produkty niskiej jakości. Niestety, połączenie wielu funkcji w jednym meblu nie jest łatwe i jeżeli szukasz produktu na lata, to powinien być on wykonany z materiałów, które zapewnią trwałość. Narożnik dla wielu osób poddawany ciągłej eksploatacji oraz posiadający funkcję spania powinien posiadać solidną ramę, materiały odporne na zużycie i niezawodny mechanizm rozkładania. Nie będzie to tani wydatek, jednak pamiętajmy, że zastąpi on dwa jak nie trzy meble o ograniczonej funkcjonalności.
 • Wykończenie – kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to wykończenie mebla multifunkcjonalnego. Bywa, że wygląda on bardzo atrakcyjnie z przodu i z boku. Jednak kiedy dysponujesz większym salonem i umieścisz mebel w jego centrum, to szybko okaże się, że na obiciu tyłu producent postanowił przyoszczędzić.
Narożnik Calluna w bordowej tkaninie z rozkładanym łóżkiem.

Jak wybrać multifunkcjonalny mebel na lata?

Nie jest to łatwe zadanie, ale wiesz już, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jeśli jednak pragniesz czegoś naprawdę wyjątkowego, czyli ergonomicznie zaprojektowanego narożnika multifunkcjonalnego o wzorowym designie i perfekcyjnym wykończeniu, to pragniemy Cię zaprosić do zapoznania się z ofertą Vero.

Tworzymy meble, których każdy element wykonania zapewnia komfort, którym możesz się cieszyć przez wiele lat! Korzystaj z wygodnej i przemyślanej funkcji spania oraz z obszernych pojemników na pościel. Dodatkowo docenisz nasze regulowane zagłówki oraz podłokietniki, dzięki którym poznasz nowy wymiar komfortu. Dowiesz się także, jak wiele zmienia wysoka jakość tkanin obiciowych oraz wysokogatunkowa skóra naturalna.

Poznaj radość i satysfakcję z posiadania mebla, który służyć będzie całej rodzinie – w tym także pupilom!

Wykorzystaj potencjał swojego salonu dzięki wzorowym projektom mebli polskiej marki Vero. Odwiedź jeden z naszych stu salonów!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter