Okienny obraz

Czyli o wariacjach na temat okien i ich ozdabianiu

Każdy dom czy mieszkanie je ma. Lubimy w nie zaglądać, zwłaszcza jeśli u sąsiadów dzieje się coś ciekawego. A kiedy przyjdzie pora, aby je umyć… cóż, nie każdy dzień w roku musi być idealny. Okna są niezbędne i bardzo różne. Na etapie projektowania domu można nadać nimi wyjątkowy styl. Dzisiejsza technologia produkcji pozwala na zaawansowane okna antywłamaniowe, czy chroniące przed działaniem czynników atmosferycznych.

A jaką rolę pełni w twoim domu?

Doniczka w oknie z widokiem na las.

Z wyraźnym widokiem na świat

To rodzaj okien skromnie wyposażonych w ozdoby typu zasłony, firanki, rolety. Zwolennicy tego typu rozwiązań kierują się minimalistycznym podejściem z kilku względów. Pierwszym jest wyjątkowy widok, którego szkoda jest zasłaniać, a jeśli jeszcze w tym widoku brak jest domu sąsiada, wówczas grzechem byłoby psuć ten naturalny obraz jakimikolwiek ozdobami. Innym powodem będzie alergia na kurz, który osadzając się na firankach przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Można również z powodzeniem zastąpić tradycyjne zasłony roletami, które ozdobią jedynie górną część okna pozwalając w dalszym ciągu cieszyć się widokiem. Osoby decydujące się na tego typu rozwiązania z pewnością zyskają więcej światła dziennego w mieszkaniu, mniejszą ilość prania i więcej miejsca w szafie. Muszą natomiast z większą uwagą podchodzić do czystości okien, ponieważ siłą rzeczy szkło jest wymagającym materiałem jeśli chodzi o jej utrzymanie.

Dostojne i ozdobione

Zwolennicy zasłon i firan potrafią wyczarować z materiałów prawdziwy majstersztyk. Wówczas okno jest drugoplanowym elementem mieszkania, a wnętrze staje się bezpiecznym azylem odgrodzonym od świata. Zasłony nadają szyku i powagi, mogą również stanowić kolorystyczny dodatek do pomieszczenia, który możemy wymieniać według potrzeb, łatwo odświeżając design. Osoby, które decydują się na tego typu rozwiązania kierują się potrzebą wyciszenia i zachowania prywatności. Niejednokrotnie biel firan kojarzy nam się z dzieciństwem, powrotem do korzeni. Czas zmiany firan, choć pracochłonny, wprawia domowników w świąteczny nastrój. Ilość dostępnych obecnie rodzajów materiałów, wzorów, propozycji upięć jest tak duża, że ozdabianie okien materiałami zbliżone jest nieco do tworzenia dzieła sztuki.

Pamiętajmy, że warto eksperymentować i szukać nowych rozwiązań. Nawet jeśli nie planujemy radykalnych zmian wystroju i remontu, drobne modyfikacje zawsze są mile widziane. Spróbuj spojrzeć na swoje okno inaczej niż do tej pory. Może męczy cię pranie firanek? A być może potrzebujesz stworzyć w swoim mieszkaniu zaciszny kąt, gdzie na wygodnej sofie odpoczniesz po ciężkim dniu?

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter