Powiew nowoczesności – jak urządzić #2

Wyważona kompozycja, na którą składa się podstawowe wyposażenie wzbogacone o kilka drobnych detali – tym właśnie charakteryzuje się styl nowoczesny. Obecnie aranżacje salonów utrzymane w stylistyce modernistycznej goszczą w wielu mieszkaniach, ciesząc się powodzeniem nie tylko wśród młodego pokolenia. Styl nowoczesny jest przede wszystkim wygodny, rzadko się nudzi a z salonu wydobywa to co najlepsze! Liczne rozwiązania funkcjonalne zawarte w niewielu przedmiotach pozwalają stworzyć praktyczne wnętrza.

Kobieta z książką na tle szarej, betonowej ściany.
Jasna sofa

Wolna przestrzeń

Styl nowoczesny wiąże się z ograniczeniem dodatków jak i mebli do minimum. Stąd można by przypuszczać, że sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, ale czy rzeczywiście tak jest?

Niekoniecznie. Nowoczesność kojarzy się ze skromnym i przestronnym wnętrzem, w którym dużą rolę odgrywa wolna przestrzeń. Mając do dyspozycji małą powierzchnię mieszcząca sofę, stolik kawowy oraz dajmy na to regał, bądź półkę trudno nam będzie wygospodarować z tego kilka metrów swobodnej przestrzeni. Można więc łatwo wysnuć wniosek, że aranżacja salonu w stylu nowoczesnym znajdzie lepsze zastosowanie w dużych pomieszczeniach, co nie zmienia faktu, że w małych również nie jest najgorszym pomysłem. Z tą różnicą, że efekt nie będzie na tyle wyrazisty, co w przypadku okazałego salonu, a sam efekt nowoczesnej stylistyki nie będzie tak łatwy do uzyskania.

Siedzisko

Zgrane trio

Drugie niemniej istotne znaczenie w kontekście salonu w stylu nowoczesnym odgrywa kolorystyka. Charakterystyczną prostotę, czasem nawet surowość wnętrza zapewniają właśnie kolory i ich ciekawe połączenia. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami przy tworzeniu aranżacji nowoczesnych są: szarość, czerń oraz biel (występujące w różnych tonacjach). Wyraziste barwy takie jak np. neony, raczej nie są wskazane, jedynie drobne akcenty nie burzą wnętrza utrzymanego w tejże stylistyce. Jeżeli chodzi o przydział tych kolorów do konkretnych ról to ściany najczęściej są w całości pokryte bielą lub biel wyraźnie dominuje w zestawieniu np. z jedną ścianą w kolorze szarym. Czarne akcenty takie jak lampy, ramy okien, czy stolik stanowią idealny kontrast w połączeniu z jasnymi ścianami. Natomiast szarość najczęściej jest przenoszona na tkaniny; sofy, foteli, zasłon oraz poduszek.

Schody z drewna i betonu

Łączenie materiałów

Białe tło to idealna baza do tworzenia najróżniejszych kompozycji. Wnętrze urządzone w minimalistycznym klimacie dobrze prezentuje się w zestawieniu z drewnem np. na podłodze. Drewno w salonie nowoczesnym przełamuje konwencje jasnych kolorów, pomieszczenie staje się delikatnie cięższe, a tym samym nabiera klasy. Elementy wystroju takie jak stół, krzesła czy nawet futryny okienne w podobnym odcieniu drewna ładnie scalają pomieszczenie tworząc spójny i uporządkowany wystrój. Szkło również dobrze wpisuje się w stylistykę nowoczesną. Można ten wyjątkowy materiał przemycić poprzez wstawienie szklanego stolika kawowego. Dekoracje takie jak przezroczysty, wazon, czy szklane fronty szaf nadadzą wnętrzu odrobinę błysku.

Lampa wisząca

Oświetlenie

W przypadku aranżacji nowoczesnych wnętrz oświetlenie ma niebagatelne znaczenie. Skromne urządzone wnętrze, duża przestrzeń, a często także podział na strefy są powodem ku temu by nieco zróżnicować pomieszczenie i uwydatnić poszczególne jego elementy. Oświetlenie wpływa na postrzeganie przez Nas otoczenia. To co bardziej oświetlone zawsze wydaje się być atrakcyjne, ważne i bardziej wypukłe. W prawdziwym stylu nowoczesnym dominuje prostota, aczkolwiek w przypadku lamp można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa.

Oczywiście oświetlenie nie powinno za bardzo odbiegać od przewodniego motywu nowoczesności, warto natomiast zdecydować się na coś nieoczywistego. Zachowując odpowiednią kolorystykę możesz poszukać ciekawego wzoru czy formy.

Jest z czego wybierać bowiem szeroka gama lamp umożliwia dopasowanie oświetlenia do indywidualnych oczekiwać. Jakie oświetlenie najlepiej się sprawdzi? W zależności od przeznaczenia danej części salonu można wybrać taśmy ledowe (kuchnia), kinkiety (sypialnia i salon), lampy wiszące (jadalnia), lampa stojąca (kącik do czytania), lampki punktowe (salon)

Otwarta przestrzeń kuchnia-salon.

Otwarty plan

Pomieszczenia łączone to obecnie bardzo popularny trend. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę, większą przestrzeń do dyspozycji oraz swobodę. Nowoczesne wnętrza bardzo często przybierają postać otwartych pomieszczeń, a to dlatego, że nacisk kładziony jest na przestronność. Krótko mówiąc im mniej ścian tym więcej powierzchni użytkowej. Dlatego jeżeli chcesz stworzyć nowoczesny salon postaw na aranżacje otwartą. A podziału na strefy dokonaj poprzez zastosowanie zróżnicowanego oświetlenia oraz kolorystki.

Sofa Vero Scilla w granatowej skórze z obrotowymi siedziskami.

Akcent na sofę

Ze względu na to, że nowoczesne salony należy urządzać skromnie, z jak najmniejszą ilością mebli oraz dodatków warto skupić całą swoją uwagę na podstawowym wyposażeniu. W salonie będzie to przede wszystkim sofa. Nowoczesna sofa która stanie na środku salonu musi być wykonana z dobrej jakości materiałów. Jakość przede wszystkim! Dobra sofa to przecież kluczowy elementów każdego salonu, dlatego obok jakości musi być także funkcjonalna. Odpowiednia kolorystyka oraz forma sofy (prosta najlepiej bez żadnych zdobień) podkreśli nowoczesny charakter salonu.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter