Renesans – architektura w pigułce.

Architektura Włoch – dała podstawy na skalę Europejską, światową. Jej długa historia inspiruje, porusza po dziś dzień. Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej niż w okresie renesansu – jednak o nim i kilku jego przedstawicielach porozmawiajmy.

Przykład architektury renesansu - Bazylika św. Piotra

Dzisiejszy wpis poświęcimy zagadnieniu architektury renesansu. To właśnie w tym okresie doszło do jednej z największych rewolucji w historii sztuki. Nie sposób również nie rozpatrywać Włoch jako kolebki renesansowej architektury – wybierając się do największych miast, spotkasz ją na każdym kroku!

Przedstawiamy kilku architektów okresu renesansu w pigułce!

Filippo Brunelleschi — mówiąc o renesansie, nie sposób pominąć autora Szpitala Niewiniątek (1419 r.); dzieła architektonicznego, które uznawane jest za pierwsze dzieło renesansowe (w architekturze!). Pragniesz ujrzeć najpełniejsze dzieło renesansowe? Koniecznie odwiedź Santa Maria del Fiore – florenckiej katedry, której budowy ukończenie powierzono Brunelleschiemu. Musisz wiedzieć, że budowle okresu całego renesansu zachwycają konstrukcją – niektóre z nich po dziś stanowią prawdziwą zagwostkę; przy obecnych możliwościach technologicznych realizacja podobnych projektów (zwłaszcza kopuł) stanowi prawdziwe wyzwanie. Tak jawi się renesansowy geniusz – obok sztuki to właśnie zamiłowanie do matematyki, przestrzeni zadecydowało o powstaniu dzieł, które są ponadczasowe! Myśląc renesans, pomyśl Florencja – to tutaj wszystko się zaczęło!

Jednak renesans to nie tylko piękna Florencja. Wybierając się w podróż po Włoszech, pamiętaj o Mediolanie. W kontekście wyjątkowego wieku XV pamiętaj o Donato Bramante! Docenisz jego kunszt, odwiedzając Santa Maria della Grazie; Bramantego łatwo zapamiętasz nie tylko za dzieła – to właśnie jemu zawdzięczamy wprowadzenie Mediolanu w renesans! Co więcej, tworzył pierwotny projekt bazyliki św. Piotra w Rzymie, z samą budowę kontynuowali kolejni giganci tacy jak
Rafael Santi, a następnie Michał Anioł. Ostatniego z wymienionych nie sposób przecenić – wystarczy zwiedzić Kaplicę Medyceuszy lub zaprojektowaną również na potrzeby rody Medyceuszy bibliotekę Laurenziana! Ilość artystów, prawdziwych pereł renesansu przeprawi o zawrót głowy – podstawę stanowią dzieła Florencji, Mediolanu oraz Rzymu. Renesans jest wszechobecny – wszędzie napotkasz ducha dawnych artystów, którzy nigdy nie odeszli!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter