Rozgrzej się – ciepły salon

Ciepły, nowoczesny i jasny salon na jesień?

To strzał w dziesiątkę! Zwłaszcza przy pochmurnej i deszczowej pogodzie. Gdy za oknem liście tańczą na hulającym wietrze chętniej zaszywamy się w naszych czterech ścianach. Po powrocie z pracy, szkoły wskakujemy w wygodne ubrania, oglądamy filmy, a zapach korzennej herbaty umila nam wolny czas. Atmosfera ciepłego wnętrza powinna udzielać się w każdym salonie, jak stworzyć klimatyczne i przyjazne wnętrze?

Kobieta z pieskiem w ciepłych skarpetach.

Jak stworzyć klimatyczny salon?

Ciepłe wnętrze z pewnością nie powinno być zbyt krzykliwe, zatem najlepiej jeżeli zrezygnujemy z jaskrawych, bijących po oczach kolorów. Wykorzystanie ostrego odcienia takiego jak seledyn w salonie może spowodować, że pozostała część wystroju będzie znacząco odbiegać charakterem od takiego odważnego koloru, a w konsekwencji równowaga zostanie zaburzona.

Przytulny… czyli jaki?

Przytulny salon powinien powstawać przede wszystkim na bazie neutralnej kolorystyki. Odcienie takie jak: beż, karmel, kasztan, sonoma czy grafit dobrze ze sobą korespondują, a żeby styl wnętrza był nieco bardziej urozmaicony możesz uzupełnić te bazowe kolory jesiennymi, głębokimi barwami. Postaw na burgund, gorzką czekoladę, ciemny szmaragd, musztardowy i pomarańczowy nawiązujący do opadających liści.

No ale jak już mamy przyjazną kolorystykę to brakuje jeszcze ciepła i odrobiny blasku aby poczuć się jak w prawdziwym domu. Może warto pomyśleć o mięciutkim dywanie, do tego jakieś delikatne tkaniny, puchate poduszki na sofie… a co powiesz na kominek?

Para przy kominku

Prawdziwe ciepło            

Kominek robi doskonałą robotę jeśli chodzi o kreowanie przytulnych wnętrz. Jeden taki element wyposażenia umiejscowimy gdzieś w charakterystycznym, centralnym miejscu salonu na pewno rozgrzeje atmosferę, a przede wszystkim wprowadzi przyjazny klimat.

Aby wzmocnić efekt blasku na kominku ustaw świece zapachowe z jesienną nutą. Im więcej światła w salonie tym lepiej! Płomienie dostarczą ciepła, a wieczór spędzony w takim otoczeniu z pewnością pozwoli wyciszyć umysł. Wybór kominka w znaczącej mierze zależy od sposobu eksploatacji oraz oczywiście od naszych potrzeb. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kominków: z paleniskiem otwartym, kasety kominkowe oraz wkład kominkowy. Każda z tych pozycji ma szereg zalet ale to od naszych preferencji zależy ostateczny wybór.

Kominek

Palenisko otwarte

Kominki z paleniskiem otwartym spełniają się doskonale w roli ozdoby, raczej nie są wybierane z myślą o ogrzewaniu pomieszczenia ponieważ charakteryzują się niską efektywnością grzewczą. Ma to związek z uwalnianiem ciepła w postaci dymu przez otwór kominowy. Odrobina ciepła jaką dostarcza ten kominek pochodzi jedynie z samego płomienia. Ten typ kominka jest też dość wymagający jeśli chodzi o montaż elementów instalacyjnych oraz ogólne przygotowanie do użytkowania. Komora spalania oraz okap powinny powstać z płytek szamotowych bądź cegieł a dodatkowo w okapie montuje się szyber który zabezpiecza wlot komina gdy nie korzystamy z kominka. Otwarte palenisko warto odgrodzić przestawnym ekranem, który pozwoli zapobiec roznoszeniu iskier pochodzących z palącego się drewna. Jest to więc bardzo efektowny kominek ale wymaga sporych zmian dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup.

Kasety kominkowe

Kasety kominkowe

Jeżeli pomimo licznych przeciwności zdecydowałeś się na kominek otwarty, a po jakimś czasie w Twojej głowie zrodził się pomysł na kasetę kominkową to nic straconego. Dotychczasowy otwarty można przekształcić na kasetowy. Jest to rodzaj kominka zamkniętego, który wykazuje się znacznie większą efektywnością jeżeli chodzi o uwalnianie ciepła. Dlatego myśląc w kategoriach grzania pomieszczenia zdecydowanie kaseta jest lepszą propozycją. Aby dokonać zmiany wystarczy, że w miejscu komory spalania umieścisz kasetę kominkową. Takie kasety są dostępne w różnych rozmiarach dlatego nie musisz się martwić o dopasowanie wielkości samej kasety. Warto także wskazać na różnice pomiędzy kasetami a wkładami kominkowymi. Te pierwsze są bardziej rozbudowane ponieważ posiadają dodatkowy element w postaci płaszczu z blachy. Oprócz tego taki kominek można wykorzystać do ogrzania także innych pomieszczeń. Jeżeli tylko jest wyposażony w wentylator intensyfikujący przepływ powietrza przeprowadzając rury wewnątrz komina ciepło z kominka może dotrzeć także do sypialni czy kuchni.

Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe

Mogą funkcjonować na dwa sposoby. W oparciu o powietrzny system ogrzewania lub przy wykorzystaniu wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Podczas wyboru konkretnego modelu trzeba liczyć się z tym, że zakup tego rodzaju wkładu jest inwestycją długoterminową. Dlatego warto poświęcić temu trochę uwagi i dokładnie się rozejrzeć. Należy skupić się zarówno na głównej konstrukcji czyli wkładzie, jak i akcesoriom dodatkowym, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia mocy grzewczej. Zamontowanie konwektorowego wymiennika ciepła, masy akumulacyjnej lub wymiennika wodnego oraz dystrybutora ogrzanego powietrza i elektronicznego regulatora spalania da znacznie lepsze efekty aniżeli sam wkład. Przy wyborze takiego kominka należy zwrócić także uwagę na rodzaj przeszklenia im więcej warstw szyb tym większe promieniowanie, a co za tym idzie całe ciepło dostaje się do salonu zamiast trafiać do innych pomieszczeń.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter