Skóra czy skaj?

Skóra towarzyszy naszej cywilizacji dalej niż sięga nasza pamięć.
Wraz z nabyciem przez naszych najodleglejszych praprzodków zdolności wytwarzania narzędzi rozpoczęły się doświadczenia człowieka z pracą nad skórą.
Najpewniej to właśnie ona ogrzewała nas – zapewniała nam przetrwanie nie tylko podczas epoki zlodowacenia ale i podczas najzwyklejszych chłodniejszych nocy.
Czy wielkim nadużyciem byłaby teza, że nasz gatunek odczuwa nieco atawistyczną miłość do tego materiału?

Skóra

Meble skórzane – na jaką skórę się zdecydować?

W dobie XXI wieku dysponujemy całym szerokim wachlarzem możliwości – skórę naturalną, uważaną za jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów jesteśmy w stanie zastępować substytutami, które coraz to doskonałej oddają atuty oryginalnego materiału pochodzenia zwierzęcego – czasem wykluczając cechy, które uznajemy wręcz za wady.

Podstawową kwestią rozważaną w dzisiejszych czasach jest etyka względem zwierząt oraz ekologia. Warto jednak zwrócić uwagę – produkcja zarówno skóry naturalnej jak i eko-skóry zawsze wiąże się z procesami i zagadnieniami nie całkiem ekologicznymi. W przypadku pierwszego z nich mamy do czynienia z produkcją tworzyw sztucznych, które w założeniu mają przetrwać jak najdłużej – w przypadku skóry naturalnej mamy do czynienia z materiałem pochodzenia zwierzęcego a ponadto z jego dalszą obróbką.

skóra w garbarni


Jakie są jednak podstawowe zalety i wady skóry naturalnej i eko-skóry:


Skóra naturalna


Kojarzy się z trwałością, rzemieślniczym wykończeniem, ogółem rzecz biorąc – eskluzywnością.
Sprawdza się niemal we wszystkich gałęziach przemysłu – od odzieży po meble.
Skóra jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, naturalnym i niealergicznym.
Zadbana posłuży lata – ciesząc oko, pozostając miłą w dotyku.
Ciężko jest ją „wychłodzić”. Gdy nastaje chłodniejszy wieczór – raczej nie spotka Cię przykra niespodzianka lecz ulga zatopienia się w komfortowym, ciepłym materiale, który „przyjmuje i utrzymuje” temperaturę.

Zasadniczą wadą skóry naturalnej jest to, że wymaga doskonałej pielęgnacji. Aby cieszyć się nią przez długie lata, musimy o nią dbać i ją szanować. Jest to materiał wymagający zrozumienia. Bezwarunkowo należy chronić ją przed nadmierną wilgocią jak i przesuszeniem.
Wymaga impregnatów dedykowanych w użyciu tylko niej.
Skóra będzie wyglądać tak dobrze – na ile dobrze o nią zadbamy.
Ekskluzywność również kosztuje – skóra naturalna do materiałów tanich z pewnością nie należy.

Kobieta siedząca na skórzanym meblu

Eko-skóra/skaj

W dzisiejszych czasach eko-skóry potrafią być tak samo wytrzymałe (a nawet wytrzymalsze) niż skóra naturalna. Nie wymagają specjalistycznej impregnacji i konserwacji. Skóry eko są bardziej tolerancyjne względem środków czyszczących. Są również nieporównywalnie tańsze od skóry naturalnej do której wizualnie są już łudząco podobne.
W przeciwieństwie jednak do skóry naturalnej – na ogół nie utrzymują temperatury, potrafią wydawać się „chłodne”.

Wadą eko-skór jest fakt, że z latami zaczynają się zwyczajnie kruszyć i pękać – pamiętajmy, że są to tworzywa sztuczne.

Zachowując na uwadze ekologię – warto decydować się na materiały najwyższej jakości, takie, które zapewnią Waszym meblom najwyższą żywotność a przede wszystkim w właściwy sposób zadbać o nie.

Sprawdź ofertę mebli Vero – znajdziesz w niej meble trwałe i proste w utrzymaniu!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter