Smacznie i wygodnie – salon z jadalnią.

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz są coraz bardziej popularne. Są o tyle zaskakujące, że łączą w sobie, z jednej strony prostotę, a z drugiej ciekawy design i funkcjonalność. Modernistyczne pomieszczenia często powstają na bazie otwartej przestrzeni. Jednym z przykładów może być kombinacja salonu z jadalnią. Takie rozwiązanie pozwala zyskać więcej wolnej przestrzeni, a wnętrza stają się praktyczne. Jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń na salon i jadalnię?

Grupa ludzi przy stole w  jadalni.

Efektywne zagospodarowanie przestrzeni

Małe mieszkanie jest urokliwe, ale żeby wystarczyło w nim miejsca na wszystkie pomieszczenia łącznie z ich wyposażeniem, czasem trzeba się nieźle nagimnastykować. W przypadku urządzania niewielkich wnętrz należy zwracać szczególną uwagę na proporcje i organizować przestrzeń możliwie jak najbardziej funkcjonalnie. Stąd pomysł na połączenie salonu z jadalnią. Nie warto na siłę wciskać do salonu mebla, który akurat skradł Nasze serce w sklepie. Złoty środek w postaci zakupu wyłącznie jednego elementu, zamiast całego zestawu pozwoli zyskać kilka metrów wolnej przestrzeni.

Funkcjonalność i wygoda

Salon z jadalnią na dużej przestrzeni jest nie tyle praktyczny, co efektowny i zwyczajnie wygodny. Wyeliminowanie podziałów na pomieszczenia ożywia otoczenie, pozwala również na swobodny przepływ światła. Organizacja otwartego salonu nie jest zbyt skomplikowana. Ze spokojem możemy pokusić się o zakup wymarzonego wyposażenia, żeby następnie ustawić całość w wybrany przez siebie sposób. W dużym mieszkaniu pomieszczenia łączone są stylowe oraz dają poczucie wolności.

Wiemy już, że projekty wnętrz na otwartym planie wpisują się zarówno w klimat małych, jak i tych dużych pomieszczeń. Jeżeli jesteś przed aranżacją swojego mieszkania lub chcesz więcej dowiedzieć się o tym jak sprytnie wydzielić przestrzeń zapoznaj się z kilkoma praktycznymi wskazówkami zamieszczonymi poniżej.

Jadalnia - stół i krzesła

Proporcje

Wcześniej wspomniane przeze mnie proporcje są niezwykle istotne. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w której dobieramy rozmiar mebli do wielkości pomieszczenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż salon jest pokojem gościnnym, w którym przeżywamy niezapomniane chwile, często w gronie najbliższych. Spotkania towarzyskie wymagają odpowiedniej przestrzeni. Salon powinien być największym pomieszczeniem w całym Naszym domu. Takim, w którym możemy swobodnie się przemieszczać, odpoczywać, wspólnie śmiać się, a Nasze dzieci biegać. Dlatego, jeżeli zechcesz połączyć salon z jadalnią czy kuchnią miej świadomość tego, że to salon powinien znaleźć się na pierwszym planie.

Podział

W pomieszczeniu łączonym, działającym w charakterze salonu i jadalni musi być zachowana równowaga. Ta natomiast wiąże się z wyznaczeniem granic. Można tego dokonać na różne sposoby. Najczęściej mówi się o podziale pomieszczenia poprzez zróżnicowanie kolorystyki lub rodzaju podłuża. W części jadalnej lepiej zastosować kolory jasne, żeby stół oraz krzesła nie przysłoniły samego salonu. Na korzyść niewielkich pomieszczeń przemawiają wszelkiego rodzaju przezroczystości oraz biel. Meble, które z daleka mogą być trudne do zauważenia pięknie wtapiają się w tło, a jednocześnie nadają wnętrzu stylu, lekkości i elegancji.

Dziecko chowa się pod stołem.

Wnętrze klasyczne, ale nie nudne

Mając do dyspozycji trochę więcej metrażu można nieco bardziej zaszaleć z kolorystyką. Całość nadal powinna być utrzymana w klimacie stonowanych barw. Chcąc nadać wnętrzu odrobiny charakteru warto postawić na wyrazisty akcent, może nim być na przykład krzesło lub stół. Jeden element zestawu w kolorze czerwonym, żółtym czy zielonym przykuje uwagę, ale nie sprawi, że salon zniknie gdzieś w cieniu jadalni.

Wyznacz granice

Zróżnicowanie podłoża również pozwoli podzielić przestrzeń. Można tego dokonać przez zakup dywanu. Ten najlepiej prezentuje się umieszczony pod stołem. W ten sposób wnętrze staje się bardziej przytulne i komfortowe. Miękki dywan tworzy stosunkowo płynne przejście pomiędzy strefą salonu, a jadalnią. Taka propozycja jest bezpieczna, a pomieszczenie połączone wygląda spójnie.

Sofy i narożniki w podziale przestrzeni

Pojedynczy mebel również jest w stanie podzielić Naszą przestrzeń. Elegancki narożnik w całości obszyty materiałem obiciowym, stojący na środku wyznaczy dwie strefy: wypoczynkową oraz jadalnianą. Taki zabieg pozwoli wyeksponować wyjątkową sofę do salonu, a my dzięki temu w prosty sposób dokonamy podziału. Innym meblem, który doskonale sprawdzi się w roli przegrody jest regał. Swoim wyglądem przypomina ścianę, ale jest znacznie bardziej urokliwy. Praktyczna komoda również sprawdzi się, gdy chcemy podzielić pomieszczenie względem funkcji.

Nowoczesne sofy.

Wspólny mianownik

Podział jest oczywiście niezwykle istotny w kontekście aranżacji pomieszczenia łączonego. Jednakże różnicując te dwie strefy trzeba pamiętać, że nadal tworzą one jedno pomieszczenie. Harmonia zawsze wygląda dobrze, dlatego postaraj się znaleźć punkt zaczepienia pomiędzy jadalnią, a salonem. Decydując się na różne kolory postaw na podobieństwo faktur bądź kształtów. Zaokrąglone blaty stołów i krzeseł, okrągłe pufy, obłe dekoracje – to wszystko pomimo zróżnicowanej kolorystyki będzie w jakiś sposób do siebie zbliżone. Motyw i faktura drewna przeniesione z podłogi w salonie na blat stołu w jadalni również pozwolą na delikatne ujednolicenie tych dwóch stref. Spoiwem mogą być także kolory występujące w jednej tonacji, ale o różnym stopniu nasycenia na przykład: od błękitu aż po granat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi meblami w kategorii narożniki i sofy do salonu

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter