Styl industrialny – styl indywidualistów?

Sprzyjająca twórczemu myśleniu przestrzenność, tajemniczość i niezwykłe, nietuzinkowe designerskie produkty – taki jest styl industrialny, popularnie nazywanym stylem ‘loft’. Na pierwszy rzut oka trochę surowy, ale dzięki ciepłym elementom, jest to bardzo sprzyjająca dla nas przestrzeń. Zestawienie naturalnych materiałów, złotych elementów i starych mebli. Dekoracje do takiego wnętrza można znaleźć w sklepach z antykami jak i w nowoczesnym sklepie designerskim. Tworząc taki styl w swoim salonie, ma się bardzo duże pole do popisu. O czym, więc warto pamiętać?

Kobieta przy oknie

Jakie materiały królują w stylu industrialnym?

Designerskie, industrialne, produkty charakteryzują się tym, że są nietuzinkowe i oryginalne. Są to najczęściej produkty stworzone z metalu i szkła. Elementy takie, jak stolik do kawy czy złocista metalowa lampa będą komponować się idealnie. Warto jednak pamiętać o dekoracjach antycznych – stare zegary, ramki do zdjęć, klepsydry. Takie produkty też wyglądają olśniewająco w salonie industrialnym.

Poduszki na tle ceglanej ściany

Prócz białych ścian, które nie przyciągają uwagi i nie absorbują światła, mile widziane są materiały naturalne! Takie, jak czerwona cegła lub beton. Komponują się idealnie z dodatkami. Jednak warto pamiętać, że beton nada takiemu salonowi surowości a cegła – ciepła. W zależności, jaki efekt chcemy osiągnąć, takie materiały wybierzemy.

Meble – też naturalne. Ciężkie ciemne drewniane, wiśniowe biblioteczki i komody. A jeżeli chodzi o sofę – to skórzane obicie będzie na pewno mile widziane w stylu industrialnym! Trochę niekonwencjonalne i oryginalne jest też posiadanie ozdobnego fragmentu metalowych schodów w swoim salonie. Tam można postawić kwiaty w złotych doniczkach lub czarne lampiony. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z drobiazgami i bibelotami.

Czym się charakteryzuje styl loft?

Industrialne oświetlenie na ścianie

Prócz doboru odpowiednich materiałów, bardzo ważne jest także pamiętać o małych elementach, nie widocznych na pierwszy rzut oka. Ważne jest odpowiednie wykończenie ścian oraz wykorzystanie elementów instalacji tj. widoczne przewody elektryczne, jako część aranżacji. Warto jest je jednak zabezpieczyć tzw. Peszkami. Podłoga natomiast, prócz drewna lub betonu – może być wykończona wylewką żywniczą, która, tak jak stare drewno, nada ciepła.

Oświetlenie w salonie

Żarówka

W stylu industrialnym stawia się na zmaksymalizowanie światła naturalnego – sprzyjają temu wysokie okna, aż po sam sufit od ziemi i ‘niezagracona’ przestrzeń. Dzięki otwartym przestrzeniom, światło dosięga każdy metr powierzchni, łącznie z ciemnymi kątami. Ponad to, w stylu loft używa się ciepłego oświetlenia do nadania klimatu. Bardzo efektowne są garażowe włączniki i kontakty. Nadają one dodatkowego charakteru do naszej przestrzeni.

Styl industrialny to luksus

Kobiera w bieli w oknie

Naturalne materiały to najbardziej kosztowne produkty. Muszą być o wysokiej jakości i standardzie. Nie warto na nich oszczędzać. Elementy zdobiące wnętrze powinny zachwycać jakością i oryginalnością. W ten sposób utrzymamy we wnętrzu wytworność. Ważne jest to, aby nie zagracać przestrzeni i wybierać tylko te meble, które są nam niezbędne. Projektując swój salon w stylu industrialnym warto jest podzielić takie projektowanie na etapy, aby dobrać idealne meble, dodatki i materiały.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter