Świąteczne DIY

Grudniowy okres przedświąteczny to godziny spędzone na poszukiwaniu prezentów dla najbliższych, gruntowne porządki, zakupy na wigilijny stół, dekorowanie wnętrz. Te najpiękniejsze Święta przypadające pod koniec roku są wyjątkowe dla tych najmłodszych, jak i dla tych, którzy przeżyli w swoim życiu już niejedne święta.

Rodzina przy choince.

Chociaż każdy przeżywa je w różny sposób i wiąże z nimi inne nadzieje, to najpiękniejsze chwilę to te, spędzone w rodzinnym gronie; na pieczeniu pierników, przygotowywaniu ozdób, a wreszcie rozmowie przy wigilijnym stole. No właśnie, jak niewielkim kosztem udekorować nasze mieszkanie, aby nie zabrakło w nim świątecznego nastroju? Kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane proste dekoracje bożonarodzeniowe znajdziecie poniżej.

Bombki

Popularne styropianowe kule pozwalają na dużą swobodę w dekorowaniu. Wspólnie z dziećmi można wyczarować z nich na przykład bogato zdobione bombki świąteczne.

W tym celu przejrzyj szafę i poszukaj w niej niepotrzebnych materiałów; najlepiej sprawdzą się te satynowe z delikatnym połyskiem albo bawełniane z charakterystycznym akcentem w postaci złotej, bądź srebrnej nitki (kolorystyka dowolna). Dodatkowo postaraj się o jak największą ilość drobiazgów pasmanteryjnych takich jak: ozdobne guziki, delikatne koronki, błyszczące cekiny, dżety imitujące cyrkonie, szpilki z perłową główką i co tylko przyjdzie Ci do głowy. Przy doborze tych drobiazgów zwróć uwagę na to, aby elementy te posiadały możliwe jak najbardziej płaską powierzchnię i były proste do mocowania. Dlatego zrezygnuj z guzików z główką, cekinów bez dziurek (chyba, że lubisz pracować klejem). Przystępując już do wykonywania bombki najlepiej zagospodaruj sobie trochę miejsca i czasu.

1.Zacznij od wyrysowania ołówkiem linii pionowych biegnących z górnego punktu kuli do dolnego (przypominających swoim kształtem południki na globusie), ich liczba zależy od tego, jakiej szerokości i ile kolorowych części chcesz mieć na swojej bombce, polecam wyrysowanie w mniej więcej równych odstępach 5-6 linii; unikniesz w ten sposób zmarszczek pojawiających się w momencie użycia zbyt szerokich partii materiału.

2. Następnie nożykiem lub jeśli nie posiadasz takowego, to zwykłym nożem kuchennym natnij na głębokość około pół centymetra linie zgodne z przebiegiem tych wcześniej wyrysowanych.

3. Po wykonaniu nacięć przygotuj skrawki materiału, przyłóż je do części ograniczonej przez dwie nacięte linie, tak by wystawały ok 4-5 mm poza ich granice.

4. Nie klejąc powierzchni bombki połóż materiał w wyznaczonym przez siebie miejscu i przy użyciu igły wsuń krańce materiału w szczeliny powstałe przy wcześniejszym nacięciu styropianowej kuli. Rezygnacja z kleju nie sprawi, że materiał będzie się odczepiał, a pozwoli za to na manewrowanie tkaniną, gdy wsuniesz tkaninę nierówno możesz ją bez problemu wyjąć bądź delikatnie przesunąć.

5. W kolejnym kroku postępuj dokładnie tak samo z pozostałymi częściami na bombce, aż do momentu zakrycia styropianowej powierzchni.

6. Pozostaje tylko dołożyć kilka drobiazgów. Cekiny nawlecz na szpilki z główką, a następnie wbij kilka w górnej i dolnej części bombki. W miejscu linii powstałych na skutek nacięć przymocuj szpilkami wąską np. czerwoną wstążkę, aby zatuszować linię łączenia. Na samej górze przyczep czerwoną kokardę i gotowe!

Bombka z pierniczkiem.

Bożonarodzeniowy stroik na drzwi

Chcąc udekorować dom czy też mieszkanie z zewnątrz, warto wykonać własnoręczny stroik na drzwi. Aby posłużył on na długie lata w miarę możliwości zrezygnuj z użycia żywych dodatków. Możesz dodać do niego zawieszki takie jak: drobny aniołek, choinka czy dzwoneczek. Aby stworzyć własnoręcznie wykonany niepowtarzalny stroik postępuj według instrukcji. Przygotuj styropianową obręcz; wielkość według uznania, sporą ilość szyszek, kilka gałązek świerku (opcjonalnie), suszone plasterki pomarańczy, sztuczne gałązki imitujące głóg najlepiej na druciku, czerwoną wstążkę, mocny klej, sztuczny śnieg (ewentualnie białą farbę).

1.Na początek oczyść wszystkie szyszki, smaruj je kolejno klejem i przykładaj do obręczy. Dokładaj aż do momentu całkowitego pokrycia obręczy.

2.Gdy szyszki już się dobrze trzymają w zakamarki między nimi wepchnij, a następnie przyczep gałązki sztucznego głogu oraz świerku (2-3), ustaw odpowiednio ich kształt. Dodaj kilka plastrów suszonej pomarańczy. Możesz również użyć aromatycznych gwiazdek anyżowych, bądź lasek cynamonowych.

3.U góry przewiąż wstążką szyszkową obręcz, następnie wykonaj z niej kokardę.

4.Całość delikatnie spryskaj sztucznym śniegiem, jeśli takiego nie posiadasz delikatnie pomaluj brzegi szyszek białą farbą uzyskasz dzięki temu efekt zimowej aury.

Świąteczne szyszki.

Choinka

Obok stroików oraz bombek charakterystycznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Mała pięknie przyozdobi wigilijny stół, a możesz ją mieć nawet bez wychodzenia z domu! Potrzebne do przygotowania jej będą jedynie: makaron najlepiej drobne muszelki, tekturka/papier techniczny, mocny klej, zielony spray, zszywacz, brokat, drobiazgi takie jak koraliki, czy małe kokardki.

1.Narysuj przy pomocy cyrkla na papierze lub na przykład na sztywnej okładce bloku rysunkowego półkole o dowolnej średnicy (im większa średnica tym większa i wyższa choinka). Następnie otrzymany wzór złóż na kształt stożka. Całość zabezpiecz zszywkami; w kilku miejscach zszyj brzegi stożka.

2.Przyklejaj ścianki muszelek do wcześniej przygotowanego stożka, idąc pierścieniami ku górze. Aby uniknąć prześwitów układaj makaron równo i blisko siebie. Powtarzaj czynność do momentu zakrycia stożka.

3.Na koniec makaronową choinkę spryskaj zielonym sprayem i dodaj coś od siebie np. kokardki w kolorze kontrastującej czerwieni.

Sklejanie ozdób świątecznych.

Z okazji nadchodzących Świąt zachęcam Was drodzy czytelnicy do wykonania bożonarodzeniowych ozdób. Jestem przekonana, że nawet z udziałem tych najmłodszych członków rodziny stworzycie je bez najmniejszego trudu! A ja w imieniu sklepu internetowego smartsofa.pl życzę Wam radosnych oraz rzecz jasna twórczych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter