Toskania

Wyjątkowy region, kraina o niezwykłej historii. Toskania – dawniej Etruria zamieszkiwana przez Etrusków. Oblewana przez dwa morza – Liguryjskim i Tyrreńskim, pełna pięknych pejzaży (dominują tereny górzyste) i mnóstwem zabytków z właściwie każdego okresu historycznego ze stolicą Florencją.

Toskania

Ten wyjątkowy region rozciągający się między Apeninami a wspomnianym Morzem Tyrreńskim – niepodważalnie kwintesencja Włoch – zarówno pod kątem kulturowym, jak i przyrodniczym. O Toskanii opowiadać można wiele – nigdy za wiele. Poniżej troszkę więcej właśnie o niej, zapraszamy do poznania Toskanii w dzisiejszym wpisie!

Zacznijmy od północy Toskanii!

Florencja – stolica o niezwykłej historii. Jej początki sięgają czasów Etrusków, zburzona w I w.p.n. Przez Sullę, odbudowana przez Juliusza Cezara jako kolonia wojskowa by z czasem, wiekami stać się prawdziwym, cenionym ośrodkiem handlu a wraz z rozkwitem (mimo burzliwych dziejów) jednym z największych na świecie ośrodków kulturalnych. Myślisz renesans, da Vinci? -Florencja!
W latach 1865–1870 Florencja odgrywała rolę stolicy Zjednoczonych Włoch.

Piza – to coś więcej niż wsławiona krzywa wieża. Podobnie jak Florencja ma najdawniejsze korzenie w kulturze Etrusków i podobnie jak ona ma za sobą burzliwą i ciekawą historię. Piza jest niezwykłym miejscem o wielkim znaczeniu historycznym – znajdziesz tu wiele niezwykłych zabytków – Campo di Miroli, Pole Cudów przyprawia o prawdziwy zachwyt!

Toskania środkowa
To (nie tylko), ale przede wszystkim bajeczne pejzaże tworzone przez pagórki, góry. Region słynący z winnic. Mawia się, że kto nie spróbuje regionalnego Chianti, nie pozna w pełni Włoch. Musisz wiedzieć, że dla prawdziwych smakoszy wina, miejsce, któremu zawdzięcza wino swoją nazwę, jest jednym z największych atrakcji na świecie – organizowane są wycieczki do Chianti w celach degustacyjnych połączone z bogatą ofertą zwiedzania właściwie wszystkich atrakcji Toskanii.

Siena – najpopularniejsze miasto turystycznie obok Florencji oraz Pizy. Nie należy do największych – nadrabia jednak urodą i znaczeniem historycznym nie tylko obszaru Toskanii.
Według legendy miasto zawdzięcza swoją nazwę imieniu syna Remusa (Senio/Senius) – jednego z założycieli Rzymu. Podobnie jak w przypadku Florencji i Pizy, atrakcja wyjątkowa, bo pełna zabytków renesansowych (choć i nie zabraknie atrakcji dla ceniących wieki wcześniejsze!). Odwiedzając Sienę – koniecznie zaplanuj zwiedzanie katedry!

Południe
Montepulciano – doskonałe miejsce wycieczek, kolejne miejsce warte odwiedzenia ze względu na piękne malownicze miasteczko pełne renesansowej architektury, ale i wyborne regionalne wino.

Pienza- do obejrzenia koniecznie katedra pochodząca z XV wieku oraz Palazzo Piccolomini, oraz Palazzo Borgio.

Nad morzem
Piękne piaszczyste plaże, ale i klify, malownicze miasteczka. Ideał wakacyjnego wypoczynku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – plaże są zachwycające – jednak kilka z nich cieszy się największą popularnością. Są to choćby: Marina di Carrara (prowincja Massa Carrara), Tonfano (Lucca), Tirrenia (Piza).
Wyspy toskańskie
Najbardziej wsławioną wyspą jest niezmiennie Elba (trzecia co do wielkości wyspa Włoch, największa w archipelagu wysp toskańskich) – za sprawą poniekąd Napoleona, który przebywał na niej do 1815 roku, ale i Porrtoferaio największym portem i miastem w rejonie archipelagu (założone przez Kosmę I Medyceusza w 1548 r.)

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter