Tron – mebel piszący dzieje

Nie tak znów dawno byliśmy świadkami zwieńczenia epickiej epopei na dużych i małych ekranach. Mowa oczywiście o Grze o Tron, serialu produkcji HBO. Od emisji finałowego odcinka zdążyło minąć sporo czasu, nastroje natomiast nie przygasają a dyskusje trwają w najlepsze. Spora część z Was zapewne kojarzy wizerunek Żelaznego Tronu, stworzonego z stopionych ze sobą mieczy wszystkich królestw krainy Westeros.

Król

Jak sam autor książek przyznaje – wbrew pozorom wiele inspiracji wyniósł on z faktycznych wydarzeń historycznych jak i dzieł sztuki. Dziś opowiemy Wam o kilku przykładach tronów.1.  Abu-Simbel. Megalomania faraona.

Kompleks dwóch świątyń wzniesionych na życzenie jednego z najbardziej nam znanych faraonów. Zdecydowanie jedne z największych tronów na świecie – na czterech tronach zasiadają cztery ogromne posągi czterech Ramzesów II. Wysokość ogromnych posągów  wynosi w przybliżeniu 20 m! Świątynia skrywa wiele interesujących niespodzianek.. Warto wspomnieć o niesamowitym wkładzie archeologa Kazimierza Michałowskiego, który miał olbrzymi wkład w uratowaniu świątyni przed zalaniem w skutek wznoszonej Tamy Asuańskiej.

Abu Simbel - Egipt


2.  Tron Iwana Groźnego.

Tron pokryty płytkami kości słoniowej, złocony, misternie rzeźbiony w drewnie. Wysokość ok. 138 cm. Tron który po dziś dzień budzi respekt, tak jak panujący na nim dawniej władca. Można by powiedzieć, że względnie minimalistyczny tron jak na światowe standardy – to co jednak zauważalne to widoczne inspiracje sztuką bliskiego wschodu, poza oczywistym zastosowaniem dość egzotycznych materiałów jak kość słoniowa.3.   Sedia Gestatoria, tron papieski

Rodzaj tronu – lektyki niesionej dawniej przez tzw. sediarzystów/sediarów. Lektyka papieska przeznaczona na absolutnie najbardziej donioślejsze wydarzenia. W bardziej zamierzchłych czasach zagłowie tronu wyposażane było w pawie pióra, standardem aż do XX wieku było tapiecerowanie najwyższej jakości bordowym askamitem.

Z stosowania Sedia Gostatoria zrezygnował w 1978 roku Jan Paweł II na rzecz papamobile.4.  Fotel Neil’a Armstrong’a.

Dość zaskakujący wybór jak na liście tronów? Być może. Pierwszy człowiek, który postawił stopę poza swoją planetą, używać musiał podobnie jak i jego towarzysze jedynego w swoim rodzaju fotela, fotela na którym siedział 21 lipca, 1969 roku…Na naszej liście nie może więc zabraknąć jednego z tronów modułu księżycowego LM programu Apollo 11.


5.   Największa, najdłuższa i najdroższa sofa świata

Według księgi ginesa najdłuższą sofą świata jest projekt zrealizowany przez rosyjską firmę Mnogo Mebeli.  Mierzyć ma ponad kilometr (!!!) długości, natomiast zasiąść na niej może blisko 2,5 tys ludzi!
Tytuł największej sofy uzyskała jednak stojący w szangajskiej galerii handlowej mebel mierzący niemal 7 metrów wysokości oraz prawie 8 metrów szerokości..
Za najdroższą sofę świata uznano projekt Rona Arada, projekt zrealizowany w stali nierdzewnej…a jego cena wyniosła 300 000$.


6.   Ulubione krzesło Churchilla.

Największą miłością byłego premiera Wielkiej Brytanii były bez wątpienia cygara, które palił podczas długich refleksji i rozmów. Jednak drugą miłością sir. Winstona Churchilla musiały być fotele. Wbrew pozorom nie możemy mówić o potrzebie luksusów, chyba możemy sobie pozwolić na wniosek, że liczył się komfort i solidność. Pytając przeglądarkę internetową o ulubione fotele premiera – uzyskujemy najróżniejsze wyniki i informacje o aukcjach. Co ciekawe jedna z starszych i nieaktualnych ofert mówiła o skórzanym fotelu na którego oparciach widoczne były ślady…paznokci i obrączki… Innym przykładem jest wręcz minimalistyczny fotel w którym ponoć uwielbiał przesiadywać Churchill – klasyczny fotel gabinetu dyrektora szkoły publicznej Harrow. Nowy nabywca mebla wydał właściwie skromną sumę 300 funtów stając się właścicielem jednego z najpotężniejszych i największych myślicieli dziejów.7.   Tron Napoleona

Kolejny z najbardziej znanych tronów – cesarski tron Napoleona, Mowa oczywiście o tym meblu, który został sportretowany przez Jeana Ingresa (1806 r.). Mebel wykonany z drewna i złota, otapicerowany najwyższej klasy aksamitem uzupełniony elementami z masy perłowej uświadcza o inspiracji estetyką starożytnego cesarstwa rzymskiego. O jego współczesnym charakterze może świadczyć już okrągłe oparcie z bogatą ornamentyką.

Zakazane miasto - Pekin

8.   Cesarski Tron w Zakazanym Mieście

Tron, którego oblicze nie miał prawa ujrzeć nikt niegodny przez okres stuleci. Sam cesarski mebel jest takie jak i Beijing – pieczołowicie, fantazyjnie rzeźbione…emanuje złotem, przepychem ale i harmonią dyktowaną feng shui.. Owy tron znajdujący się w centrum Pawilonu Najwyższej Harmonii przyćmiewa nie jeden blask podobnych królewskich mebli jakie znamy z zachodu. Cesarzowi towarzyszyły rzeźby największych mistrzów – a przedstawiały podobne motywy jakie również możemy obserwować w reszcie kompleksu pałacowego – postacie lwów, smoków i wielu innych bestii oraz zwierząt zakorzenionych w chińskiej symbolice.


9.   Bellange

Jedna z najbardziej znanych kolekcji mebli kojarzących się z USA – za sprawą prezydenta Monroe, który zdecydował się zlecić realizację nowych mebli dla Białego Domu (poprzednia spłonęły 1814 roku podczas pożaru) – Pierre’owi Bellange, jednemu z największych paryskich artystów. Teraz już znasz genezę tych tak znanych i rozpoznawalnych złotych mebli, które wytapicerowano w najgłębszy z błękitów..i opatrzono orłem jednego z dwócj największych po dziś dzień światowych super-mocarstw.

10.    Twój wymarzony fotel.

Z naszą ofertą poczujesz się jak na prawdziwie królewskim tronie. Niech będzie Twoim centrum dowodzenia na którym będziesz odpoczywać, rozmyślać i układać strategie. Nasze sofy umożliwiają rządzenie we dwoje – ale jeśli potrzebujesz czegoś bardziej Twojego…własnego.. Służymy ofertą i pomocą w jego doborze. Poznaj nasz fotel smart Irene Vero lub poznaj prawdziwe oblicze komfortu w najbardziej ekskluzywnym wydaniu decydując się na Appartamenti Verbena

Fotel Verbena w żółtej skórze Superiore

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter