Włochy to jeden z największych producentów wina na świecie, tradycje winobrania sięgają swoimi korzeniami odległej starożytności a winnice, których owoce zachwycają swoją różnorodnością, można spotkać na terenie całego kraju. Porozmawiajmy dziś o winach, których smak zachwyca cały świat!
Najpopularniejszą winoroślą uprawianą we Włoszech jest sangiovese – chociaż pochodzi z Toskanii, uprawiana na terenie całego kraju – tolerancyjne w uprawie, choć nie przepada za skrajnymi temperaturami. Aromat mocno owocowy – sangiovese, używane jest w produkcji najpopularniejszego wina Toskanii – wytrawnego, czerwonego wina Chianti. Wino rozlewane regionalnie do charakterystycznych, pękatych butelek z oplotem – często wyposażonych w etykietę z charakterystycznym kogutem, ważnym symbolem pojawiającym się w wielu legendach opiewających losy Sieny i Florencji, które prowadziły spory o prawa do wzgórz, którym wino zawdzięcza swoją nazwę.
Chianti jest doskonałym kompanem dań mięsnych – świetnie się sprawdza jako towarzysz tradycyjnej kuchni włoskiej, ale i naszej polskiej. Doskonale komponuje się właściwie ze wszystkim poza deserami!
Obok niego – innym, wytrawnym i pięknie czerwonym winem, który zachwyca świat, jest produkowane w prowincji Werona (Wenecja Euganejska) Bardolino zaliczane do lżejszych win wytrawnych. W jego składzie (wino występuje w licznych odmianach – w tym musującej) niezmiennie odnajdziesz winorośl szczepu corvina veronese oraz rondinella. Bardolino jest doskonałym wyborem jako uzupełnienie dań wegetariańskich, ale i makaronów, komponuje się również ze smakami owoców morza!
Podobnie rozpoznawalnym, popularnym winem Włoch jest Marsala – przede wszystkim jako słodkie, białe wino (znajdziesz również odmiany wytrawne i półwytrawne!). Tak jak wcześniej wymienione — o bogatej tradycji, produkowane w zachodniej części Sycylii od wieków cieszy podniebienia smakoszy całego świata. Najpopularniejsza, biała i słodka Marsala swój aromat zawdzięcza winogronom grillo, catarattto bianco. To one zapewniają jej również piękny złoty kolor!
Marsala traktowana jest raczej jako wino deserowe – lub przeciwnie, bo jako aperitif. Doskonały dodatek do owoców i ciastek.
Skoro mowa o aperitif – warto wspomnieć o tradycji włoskiego wermutu, który narodził się w Turynie jeszcze w XVIII wieku. Spełniał funkcję napoju leczniczego, co nie powinno dziwić po zapoznaniu z tradycyjnym składem obfitującym poniekąd w kolendrę, szałwię, imbir i gałkę muszkatołową. W zależności od regionu jednak ów skład wina może się nieco różnić – czasem dodaje się pomarańcze, śliwki. Niezmiennie to właśnie wermut stanowi jeden z najpopularniejszych aperitif nie tylko na terenie Włoch. Wermutu skosztujesz w najróżniejszych odsłonach – zarówno słodki, jak i wytrawny biały, ale i czerwony!