Włochy – festiwale i wydarzenia.

Włochy – kraj słynący z radości do życia. Nie dziwi więc, że dysponuje bogatą tradycją wielu cyklicznych wydarzeń, festiwali, które przyciągają jak magnes turystów z drugiego końca świata. Niektóre wyjątkowe tradycje są na prawdę zaskakujące – zachwycają charakterem, miejscem – czasem, ale potrafią również przyprawiać o dreszcze.

Włochy - pejzaż

W dzisiejszym wpisie poczytasz o kilku wydarzeniach odbywających się niezmiennie co roku – niektóre z nich odbywają się od setek lat, upamiętniając ważne wydarzenia historyczne oraz podtrzymując przy pamięci wyjątkowe legendy. Włochy – kraj, w którym czujesz, że żyjesz, a każda chwila smakuje. Zapraszamy do lektury!

Maska karnawałowa

Z małego wozu wielkie Bum!

Wydarzenie: Scoppio del Carro – tłumacząc dosłownie…wybuch wozu!
Tradycja Florencji, mająca swoje początki w czasach Pierwszej Krucjaty odbywająca się co roku w Niedzielę Wielkanocną. Wóz wypełniany jest materiałami pirotechnicznymi (głównie fajerwerki) i podpalany. Spektakl upamiętnia pierwszego florentczyka, który stanął na murach Jerozolimy (Pazzino z rodu Pazzich). Tradycja podpalania wozu w obecnej formie utrwaliła się około XV wieku – według niektórych źródeł zwyczaju doszukiwać się można w czasach pogańskich.


Zagrajmy w partyjkę szachów!

To ciekawe – partyjka szachów a rolę pionków przyjmują…gracze! To się dzieje naprawdę i jest tradycją w skrajnie szachowym mieście, pełnym średniowiecznej zabudowy (Marostica w Vicenzie!) Gracze przywdziewają wielobarwne, imponujące stroje (nawiązujące zarówno do historii regionu, jak i ubioru historycznego ogółem) i rozpoczynają wielką grę, wkraczając na szachownice. Jest to niezwykłe wydarzenie odbywające się w wyjątkowej atmosferze i klimatycznej muzyce. Kto powiedział, że gra w szachy nie może być prawdziwie tanecznym i teatralnym wydarzeniem?



Faul dozwolony!

Calcio Storico – brutalna piłka nożna! Każdego roku w dzień patrona Florencji (św. Jan, 24 czerwca) – naprzeciwko kościoła Santa Croce wznoszone jest niedużych rozmiarów boisko piłkarskie! – z tą różnicą, że jego wnętrze zostaje usypane pieczołowicie piaskiem. Gracze przywdziewają kolorowe stroje (nawiązujące do tych historycznych), podzieleni zostają na cztery drużyny symbolizujące najdawniejsze dzielnice Florencji. I przystępują do rozgrzewki, a następnie gry, która na pierwszy rzut oka wygląda jak zapasy, walka ogółem. Naturalnie i w tej piłce nożnej istotą jest umieszczenie piłki w bramce – różnicą jest fakt, że w rozgrywce nie ma pojęcia takiego jak faul! Brutalna gra upamiętnia militarny charakter dawnej Florencji. Korzeni Calcio Storico należy doszukiwać się wręcz w starożytnym Rzymie – służyło rozrywce i utrzymaniu kondycji dawnych legionistów.

Więcej światła!

Luminara – huczne widowisko świetlne odbywające się w akompaniamencie muzyki odbywające się corocznie 16 czerwca w Pizie! Kluczową rolę odgrywa tu św. Ranieri, któremu uroczystość jest poświęcona. Tradycja ma swój początek w końcu XVII wieku, kiedy Kosma III z rodu Medyceuszy zdecydował się przenieść urnę z prochami świętego do Katedry – towarzyszyło temu wydarzeniu armia latarni dzierżonych przez obywateli. Od tamtej pory w dzień 16 czerwca Piza pełna jest świateł – wzdłuż rzeki po dziś dzień wieszane są tysiące latarni, które rozświetlają romantyczne i piękne miasto.



Wyścigi konne

Palio – wielka atrakcja wyczekiwana zarówno przez Włochów, jak i przybyłych hucznie turystów. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach – tradycja Palio sięga średniowiecza. Festiwal odbywający się niezmiennie od setek lat na cześć Matki Boskiej w Sienie, zwieńczany wyścigiem, gonitwami konnymi organizowanymi na Piazzo del Campo.

Wyścigi konne

Gra w most!

Gioco del Ponte – inaczej gra w most. Odbywająca się w każdy ostatni weekend czerwca na Ponte di Mezzo w Pizie polega na przepychaniu wozu po moście. Niestety nie są zachowane dokładne zasady rozrywki, która od wieków po dziś dzień uzupełniona jest scenografią i występami teatralnymi, reprezentującymi przeciwne strony (dzielnice) miasta.


Obrazy kwietne

Święto świętego Piotra oraz świętego Pawła obchodzone w Rzymie. Jest to wiele wydarzenie pełne atrakcji. Na specjalną uwagę zasługują jednak wielkie obrazy tworzone z …kwiatów, nazywane Infiorata– a przedstawiają świętych. Wykonywane pieczołowicie z wielu gatunków kwiatów przez twórców ze wszystkich stron świata zachwycają kolorystyką, ogromem precyzji, a nie rzadko rozmiarem (stąd powstają nie tylko na Placu św. Piotra, ale i okolicznych placach, a nawet ulicach). Tradycja tworzenia zachwycających obrazów z kwiatów sięga XVII wieku.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter