Włochy – pozwól się zaskoczyć!

Jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów świata — Włochy. Zaskakuje na każdym kroku – dziś jednak kilka ciekawostek i faktów, o których mogłeś/aś nie wiedzieć – czas jednak to zmienić! Pozwól się zaskoczyć.

Flaga Włoch

Wakacje we Włoszech

Niezmiennie należą do top 5 najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów w okresie wakacyjnym.

Włoskie miasteczko nocą

Nauka!

Universita di Bologna stanowi najstarszą uczelnię w kulturze zachodniej – otwarty w 1088 roku, stał się niepodważalny wzorem, inspiracją na długie wieki. Wśród najbardziej wsławionych absolwentów i studentów uczelni wymienić można Dantego Alighieri, Francesco Petrarce, ale i Mikołaja Kopernika!

Kawa

Wynalazek ekspresu do kawy – (1884 r., Angelo Moriondo). Ciężko wyobrazić sobie życie bez aromatycznego espresso? Poczytaj nasz wcześniejszy wpis poświęcony kawie!

Kawa

Niech stanie się deser!

Musisz wiedzieć, że każdy kęs smakowitych lodów przybliża Cię w pewnym sensie do Włoch – jest to jeden z tych wynalazków obok kawy i makaronu oraz pizzy, który obecny jest w każdym kraju. Coś więcej o lodach? Musisz wiedzieć, że mrożone smakołyki były znane już Chińczykom tysiące lat temu. Co ciekawe – owe desery, które przypominały obecnie znane nam sorbety – przypadły do gustu Sycylijczykom. Jednak nim sorbety stały się lodami, które dziś znamy, musiały przejść długą drogę! Bernardo Buontalenti, renesansowy kucharz (ale i architekt) zdecydował się stworzyć deser na bazie jajka (kogiel mogiel), mleka oraz owoców! Ach ten renesans – tak wiele mu zawdzięczamy! Teraz – kiedy sięgniesz po swoją porcję kawy mrożonej, już zawsze będziesz myśleć o geniuszu włoskich kucharzy!

Religia

Włochy – obok Polski uchodzą za najbardziej religijny kraj Europy!

Więcej muzyki!

Cenisz dźwięki fortepianu? Musisz wiedzieć, że to Włochom zawdzięczamy skrzypce, fortepian, ale i organy. Już pierwsze wzmianki o instrumencie określanym jako cicho-głośno (forte-piano) znajdziemy w źródłach z przełomu XVI-XVII, jednak za pewnik przyjmuje się przełom wieku później. Co powiesz na organy? Czy wiesz, że ich pierwotną (hydraulis – organy wodne) wersją dysponowali starożytni Rzymianie? Nie sposób nie wspomnieć również o skrzypcach – najstarsze, bo pochodzące z XVI wieku, powstały około 1560 roku, na prośbę króla Karola IX. Skrzypce te powstałe z ręki mistrza Andrea Amatiego dały początek wielkiej sztuce lutnictwa; której największym mistrzem jest po dziś dzień wsławiony Antonio Stradivari.

Lutnik ze skrzypcami

Wino

Do dziś przyjmuje się, że Włochy stanowią w zależności od roku największego producenta wina (obok Francji i Hiszpanii). 

Góry!

75% kraju stanowi teren górski – połowę z owego terenu na tle krajowej powierzchni stanowią powierzchnie zalesione (ok 32% ogółu kraju).

Jezioro górskie

Najmniejszy/największy kraj na świecie!

Watykan stanowi najmniejszy kraj świata pod względem powierzchni i liczebności obywateli – kraj tak mały a tak wielce znaczący. Jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i religijnych na świecie, kraj drobny, a jednak stanowiący jeden z najliczniej odwiedzanych przez miliony turystów całego świata!

Karnawał

Karnawał w Wenecji ma swój początek w XIII wieku – tak sugerują przynajmniej źródła historyczne – jednak na rozkwit swojej popularności musiał poczekać kilka wieków. Z czasem jednak tradycja przygasła – by zapłonąć z powrotem wraz z nastaniem XX wieku. Wydarzenie stanowi prawdziwe święto, a odwiedzający z całego świata przybywają, by cieszyć się jedynym w swoim rodzaju świętem. Co ciekawe – podczas karnawału obowiązuje specjalna etykieta oraz wskazówki w kwestii ubioru. Niezmiennie to właśnie maski porcelanowe po dziś dzień stanowią obiekt zachwytu.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter