Prostota, harmonia i ponadczasowa elegancja to elementy charakterystyczne dla stylu klasycznego. Jego początki sięgają starożytności, a więc gości w Europie już od tysięcy lat. Na przestrzeni wieków styl ten znacząco ewoluował, aczkolwiek motyw przewodni stonowanego wnętrza został zachowany. Trzeba przyznać, że tradycyjny wizerunek salonu wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i wbrew pozorom wcale nie musi być nudny. Jak stworzyć szlachetne, a jednocześnie niebanalne wnętrze?
Dla kogo?
Przyjazna i wyważona kolorystyka, do tego dobrej jakości materiały oraz meble sprawiają, że salon w stylu klasycznym jest miejscem, w którym można zaszyć się na długie godziny. Spokój, którym emanuje tradycyjne wnętrze pozwala dobrze wypocząć i spędzić miłe chwile we własnych czterech kątach. Cenisz sobie ciepłe i przytulne wnętrza? Klasyka z pewnością spełni Twoje oczekiwania!
Osobowość pedantyczna
Styl klasyczny sprawdzi się u osób poukładanych, które nieczęsto eksperymentują, a wolą raczej stawiać na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Harmonia oraz elegancja wprowadzają odrobinę luksusu do wnętrz. Taka aranżacja doskonale sprawdzi w salonach stanowczych, wymagających, czy nawet dostojnych właścicieli. Ci lepiej, żeby dbali o porządek. Bowiem elegancja nie znosi chaosu i nieładu. Wnętrza w stylu klasycznym zdecydowanie lepiej pasują pedantycznym osobowościom. Jeżeli jesteś typem bałaganiarza, dla którego porozrzucane po pokoju skarpetki, czy wszechobecny kurz stanowią codzienność, to musisz wiedzieć, że tradycyjnie urządzony salon raczej nie jest odpowiedni dla Ciebie.
Podstawa
Zamysł klasycznych wnętrz powstał w oparciu o dwie kluczowe zasady: symetrii i równowagi. Ta pierwsza oznacza, że chcąc stworzyć spójne wnętrze powinniśmy poprzez odbicie lustrzane zestawiać ze sobą podobne przedmioty. Mówiąc prościej, jeżeli po jednej stronie pomieszczenia znajduje się drewniana szafa, to po przeciwnej stronie powinien stanąć mebel wykonany z drewna, który będzie podobny do niej gabarytowo np. komoda. Reguła równowagi sprowadza się do zachowania ładu w salonie; możesz tego dokonać poprzez dostosowanie wielkości mebli do rozmiarów pomieszczenia czy usytuowanie mebli pod ścianą dla stworzenia przestronnej kompozycji.
Wyposażenie klasyczne – sofa do salonu, stół, krzesła
W stylu klasycznym duży nacisk kładziony jest na estetykę oraz kunszt wykonania. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby cała aranżacja wyglądała stylowo zwracaj uwagę na jakość zarówno pod kątem wykończeniowym, jak i w kontekście materiałów, tkanin, obić czy lakierów. Wybierz jeden zestaw dobrych jakościowo mebli, bądź zdecyduj się na kilku pojedynczych, zamiast wydawać fortunę na większe zestawy, ale za to zdecydowanie gorsze gatunkowo.
Wyposażenie wykonane przy wykorzystaniu naturalnych surowców; takich jak drewno czy kamień stworzy zgraną kompozycje z jasnymi ścianami oraz drobnymi detalami np. w kolorze bieli lub złota. Skórzana sofa do salonu to już klasyk, można śmiało powiedzieć, że zawsze wygląda doskonale! Najczęściej można ją spotkać w ciemnych kolorach. Jednak, aby przetrzeć nowe szlaki i wprowadzić trochę kontrastu warto skusić się na obicie skórzane np. w kolorze ecru. Inną propozycją może być sofa tapicerowana. Ten rodzaj sofy jest bardziej casualowy. Sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Wisienką na torcie w salonie o charakterze klasycznym może być efektowna lampa wisząca wykonana z przezroczystych kryształków bądź klimatyczny kominek.
Uzupełnieniem salonu może być część jadalniana. Efektowny stół wraz z krzesłami stylem pasujący do pozostałej części wystroju z jednej strony sprawi, że salon będzie bogatszy, a z drugiej bardziej funkcjonalny. Takie rozwiązanie pozwoli także zaoszczędzić trochę miejsca.
Sufit
W przypadku stylu klasycznego można mówić o tym, że sufit wyłania się z cienia. Niegdyś w klasyce był bardzo często przyozdabiany drewnianymi belkami, które stanowiły efektowne urozmaicenie. Obecnie powraca trend belek, zarówno w pierwotnej formie polakierowanych pali drewna, jak i nowocześniejszej – belki pomalowane w kolorze sufitu lub ścian. Bardzo często do przyozdobienia sklepienia używa się ozdobnych gipsowych rozet czy gzymsów. Te z kolei czasem zastępuje się dekoracjami wykonanymi z twardego polistyrenu ekstradowanego (XPS), które wyglądają podobnie do tych gipsowych.
Dodatki
Klasyczne wnętrza zawsze kojarzą Nam się z uporządkowaniem i harmonią. Jak to się dzieje, że właśnie tak je odbieramy? Wnętrze, w którym widzimy zaledwie kilka dodatków zawsze rozpoznajemy jako czyste, schludne i eleganckie. Prosta zasada: im mniej dodatków zakupisz tym większe szanse na to, że Twój salon stanie się prawdziwym klaskiem! Wystarczy, że zdecydujesz się na kilka elementów charakterystycznych dla stylu klasycznego. Mogą to być np.: miękki dywan, efektowna lampa, wazon z kwiatami, pozłacane lub posrebrzane dekoracje, ozdobne gzymsy, listwy czy inne sztukaterie.