Jak czyścić meble ze skóry? Jak dbać o meble skórzane.

Skórzane sofy i fotele nadają każdemu wnętrzu niezwykłej elegancji. Mogłoby się wydawać, że tak charakterystyczne umeblowanie zarezerwowane jest jedynie dla pomieszczeń określonego typu, nie jest to jednak prawda. Meble o różnorodnych kolorach, charakterach i wykończeniach pięknie dopełnią wystrojowi każdego pomieszczenia. Przed zakupem takich mebli, warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami, które ułatwią nam późniejszą pielęgnację. W poniższym artykule kilka słów o tym jak dbać o meble skórzane.

Skóra Vintage z oferty Vero

Jak czyścić skórzane meble?

Jak już zdążyliśmy zauważyć, meble skórzane stanowią piękną ozdobę każdego salonu. Aby sofy, kanapy, czy fotele prezentowały się godnie i estetycznie, musimy pamiętać o tym, by regularnie je czyścić. Dbanie o meble skórzane, w momencie, gdy nie ma na nich większych zabrudzeń, nie należy do zadań skomplikowanych. Po pierwsze systematycznie odkurzaj meble, co pozwoli pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń takich jak okruszki, pyłki, czy sierść domowych zwierzaków. Regularnie przecieraj meble delikatną, lekko wilgotną ściereczką. Do intensywniejszego czyszczenia używaj jedynie środków przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji mebli skórzanych, które zawierają skład bezpieczny dla materiału.

Usuwanie uporczywych plam ze skórzanych mebli

Każda skóra użyta do produkcji mebli posiada cienką, niewidoczną warstwę, która pomaga ochronić materiał. Podczas usuwania plam, najczęściej sięgamy po silne środki chemiczne takie jak płyn do mycia, spray, czy specyfiki, które w składzie posiadają alkohol lub naftę. Niestety, ale takie środki nie tylko zupełnie zniszczą naturalną ochronę skóry, lecz także z dużym prawdopodobieństwem odbarwią i mocna osłabią materiał. Jeśli chcemy mieć pewność, że plama zejdzie z powierzchni kanapy, a my nie uszkodzimy przypadkowo skóry, skorzystajmy z gotowej mieszanki do czyszczenia skórzanych mebli. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, użyjmy mieszaniny wody z mydłem i delikatnej ściereczki. Podczas pozbywania się plamy ściereczka ma być na tyle dobrze wykręcona, by nie zostawiać dużej ilości płynu. Bardzo ważne jest to, by czyścić skórę delikatnie, bez mocnego pocierania. Po zakończeniu czyszczenia, skórę przecieramy suchą ścierką.

Jak konserwować skórę? Pielęgnacja mebli skórzanych

Posiadając meble skórzane, na pewno dużą uwagę zwracamy na ich odpowiednią pielęgnację oraz konserwację. Skóra jest materiałem bardzo wytrzymałym, który ma potencjał na wieloletnie użytkowanie. Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, że często na własne oczy można zobaczyć kilkunastoletnie kanapy skórzane z całkowicie popękaną i zużytą powierzchnią, jednak w większości przypadków nie jest to wina samego materiału, a sposobu eksploatacji i braku świadomości o tym, że o skórę należy dbać. Oto kilka zasad dobrej pielęgnacji mebli skórzanych:

Nie stawiać mebli skórzanych w okolicy grzejnika, lub innego źródła ciepła – skóra może wyschnąć i łatwo pękać.
Zwracać uwagę na poziom wilgotności w pomieszczeniu
Pielęgnować tapicerkę skórzanych mebli specjalnie przeznaczonymi do tego balsamami pielęgnującymi, natłuszczającymi i konserwującymi
Unikać ścierania mebli „na mokro”, meble przecieramy jedynie lekko wilgotną ściereczką.

Dzięki stosowaniu się do powyższych wytycznych, kupione przez nas meble skórzane stają się inwestycją na długie lata. Życzymy przyjemnego użytkowania!

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter