Jak urządzić salon w włoskim stylu?

Ach Włochy – kraj winem i oliwą płynący. Kto słyszał kiedyś określenie „włoski temperament”? Chociaż jest to wyrażenie najczęściej opisujące osobowość, to we specyficznym włoskim klimacie wystroju wnętrz także może dawać się we znaki. Włosi to naród dosyć specyficzny i chociaż nie dzieli nas wiele kilometrów, to z polskim sposobem życia nie mają wiele wspólnego. W życiu najważniejsza jest radość z dnia codziennego, dobry wypoczynek i prostota, którą zaznacza się w nieskomplikowanej elegancji włoskich pomieszczeń. W poniższym artykule przedstawialiśmy kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby zatrzymać trochę włoskiego słońca w swoim domu.

Pocztówka z wakacji - Włochy

Włoskie wnętrza, czyli jakie?

Włoskie wnętrza można opisać kilkoma słowami. Charakterystyczne dla wystroju panującego na półwyspie w kształcie buta są przede wszystkim prostota, elegancja, najlepsza jakość i oczywiście funkcjonalność. Włoskie wnętrza różnią się nieznacznie od regionu do regionu, dlatego postaramy się przybliżyć nieco charakter każdego z zakątków ojczyzny pizzy i makaronu. Do najbardziej charakterystycznych stylów włoskich zaliczamy:

Styl toskański 

Toskania to region środkowych Włoch. Jest to ojczyzna najlepszych win oraz świeżej oliwy, którą włosi dodają w zasadzie do wszystkiego (i trudno im się dziwić). Piękny region pełen zielonych wzgórz, życzliwych ludzi i oczywiście niepowtarzalnych wspomnień. Wystrój toskański można uznać za najbardziej tradycyjny. We wnętrzach stare, kamienne mury i drewniane stropy spotykają się z nowoczesnymi dodatkami, tworząc specyficzny charakter włoskiego miasteczka. 

Styl śródziemnomorski 

Na styl śródziemnomorski ogromny wpływ miały i dalej mają kraje basenu Morza Śródziemnego. Znajdziemy tutaj elementy wywodzące się z Włoch, Francji, Maroka, Grecji oraz Hiszpanii i Turcji – istny magiel kultur i wystrojów. Najczęściej kojarzoną z tym stylem jest charakterystyczna biała kolorystyka ścian i murów budynków. Surowe tylki i bielone drewno świetnie łączy się tutaj z kolorowymi płytkami i naturalnymi dodatkami w postaci zielonych roślin. 

Styl wenecki 

Wenecja przez wiele lat pełniła rolę miasta kupieckiego, zatem to tutaj stacjonowali najbogatsi ludzie regionu. Dzięki ogromnej różnorodności kulturowej przyjezdnych zebranych z różnych stron świata jest to styl, który można uznać za najbardziej bogaty i różnorodny. To tutaj znajdziemy pięknie zdobione drewniane meble, oraz bardzo kosztowne i prestiżowe materiały takie jak jedwab. Nie można także zapominać o najbardziej popularnym materiale eksportowym, czyli niesamowitym weneckim szkle. Do najbardziej ekskluzywnych mebli możemy zaliczyć na przykład sofy skórzane, które świetnie wpasują się do każdego wnętrza przepełnionego estetycznym luksusem. 

Nowoczesny salon – meble do salonu

Chcąc zastosować w swoim wnętrzu włoski styl, nie możemy zapominać o specjalnych meblach. Czym właściwie charakteryzują się włoskie meble i dlaczego są tak poważane we wnętrzarskim świecie? Niezależnie od tego, jakie meble wybieramy, i czy ostatecznie znajdą się one w salonie, kuchni czy łazience, zawsze najważniejszą cechą mebli wykonanych zgodnie z włoskim cechem jest najwyższa jakość materiałów oraz rzadko spotykana w dzisiejszych czasach wytrzymałość. Porządnie wykonane meble służą włochom przez wiele lat, niektóre nawet przechodzą z pokolenia na pokolenie. Kanapa we włoskim salonie pełni funkcję centralnego i najważniejszego mebla, który umożliwia wspólne spotkania ze znajomymi i rodziną. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, mebel powinien być nie tylko ozdobą, ale także i praktycznym dodatkiem. Inspirując się włoskim stylem życia, tworzymy narożniki do salonu, które pozwolą na wygodne siedzenie całej gromady gości. Dla tych najbardziej wymagających proponujemy zastosowanie narożników z funkcją relaks. Dzięki przemyślanej budowie i dodatkowemu wyposażeniu zwykły mebel staje się centrum wygody!

Więcej o ciekawych pomysłach na wystrój przeczytasz tutaj:

Ponadczasowe wnętrza – jak urządzić wnętrze modnie i wygodnie?

Tu i teraz! Komfort

Minimalizm – hit czy kit?

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter